Руската рубла се понижи под натиска на очаквани облекчения на мерките за капиталов контрол

  • 14 април 2022 13:54

  • 535
  • 1
Руската рубла се понижи под натиска на очаквани облекчения на мерките за капиталов контрол
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Руската рубла загуби от стойността си днес, водена от очакванията, че Москва може да облекчи допълнително временните си мерки за контрол на капитала, докато цените на акциите на основни руски фондови пазари спаднаха под натиска на продължаващите военни действия в Украйна, предаде Ройтерс.

Руската централна банка обмисля облекчаване на изискванията за задължителни продажби на чуждестранна валута за част от приходите на експортно ориентирани компании, пише бизнес всекидневникът "Ведомости", позовавайки се на представител на централната банка.

Понастоящем руските износители са задължени да продадат 80 процента от валутните си приходи през първите три дни след получаването им съгласно правило, установено от президента Владимир Путин в края на февруари, за да се ограничат колебанията в курса на рублата.

Инфлацията в Русия скочи до над 15,6%

Към 07:39 часа по Гринуич (GMT) рублата загуби 2 процента, падайки до 81,50 рубли за долар, което е отдалечаване от най-силното й ниво, отбелязано на 11 ноември, от 71 рубли за долар през миналата седмица.

Спрямо еврото рублата се понижи с около 2,5 процента до курс от 88,55, след като по-рано за кратко мина границата от 90 рубли за евро.

Рублата се понижи от началото на седмицата, след като централната банка премахна комисионната в размер на 12 процента за закупуване на чуждестранна валута чрез брокерски услуги и обеща да премахне временната забрана за продажба на кешова чуждестранна валута на физически лица от 18 април.

Въпреки това рублата запазва подкрепата си от експортно ориентираните компании, които все още са задължени да продават валутните си приходи на вътрешния пазар.

Очаква се валутната двойка рубла-долар да остане в диапазона от 79-81 рубли за долар, прогнозира руската банка "Промсвязбанк".

Руските действия в Украйна останаха в центъра на вниманието, заедно с риска от нови западни санкции и очакванията, че руската икономика върви към най-рязкото си свиване от 1994 година насам.

Инфлацията вече се ускори до най-високото си ниво от февруари 2002 г., достигайки 17,5 процента на годишна база към 8 април.

Руските фондови индекси отбелязват понижения. 

Деноминираният в долари индекс RTS се понижи с 3,2 процента до 965 пункта. Московският борсов индекс MOEX, базиран в рубли, загуби 1,2 процента до 2497,8 пункта.

Последвайте канала на

Калина Христова
535 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2022.04.14 | 14:46

1
Не знам дали разбирате от това, което пишете, но в стремежа си да се очерня всичко руско сте се оплели малко. Как е загубила руската рубла днес като един долар вече може да се купи за 81 рубли, т.е. върна се на нивата преди Русия да нахлуе в Украйна. Напротив рублата спечели и става все по-атрактивна.

Добави коментар

Водещи новини