Шумът на парите 2021: Периодът от есента на миналата година до сега е толкова добър за недвижимите имоти, колкото беше преди 10 години

  • 04 юни 2021 11:17

  • 2554
  • 1
Шумът на парите 2021: Периодът от есента на миналата година до сега е толкова добър за недвижимите имоти, колкото беше преди 10 години
©

София, 4 юни 2021 г. 12-то изданиe на финансовия форум Шумът на парите приключи, като очерта позитивни тенденции за развитието на инвестиционните активи и ръст на пазара на недвижими имоти.

Панел „Банки“ - Икономическият ръст ще продължи да се възстановява заедно с ниските лихви по ипотечните кредити

Асен Ягодин, член на УС и Изпълнителен Директор на Пощенска Банка, отбеляза, че се очаква голяма инфлационна вълна. Мерките през 2021 г. са катализирали процесите по дигитализация и Пощенска банка регистрира над 50% ръст на транзакциите през мобилното приложение. Според него е необходимо присъствието на физическите клонове, тъй като на място потребителят получава компетентна консултация, която все още не може да бъде заменена от изкуствения интелект на финтек приложенията.

"За щастие, банките този път, за разлика от предишната криза, не бяха част от проблема, а успяха да бъдат част от решението", заяви Кристоф де Мил, който е член на Кънтри тийма на КВС Груп за България, изпълнителен директор "Финанси" и иновационен лидер на ОББ. Според него банките успяха да се адаптират много бързо към поведението на потребителите.

Александър Димитров, който е член на управителния съвет на TBI Bank, каза, че коефицентът на капиталова адекватност на българската банкова система е около 22, което е доста над средното за Европейския съюз. Коефициентът на ликвидно покритие пък е три пъти по-висок от минимално изискуемия. Това, според него, показва, че банковата система е готова да реагира и да предостави необходимия ресурс, за да стимулира икономиката и да отпуска нови кредити.

"Виждаме, че предприемачите в момента имат възможност да увеличат своя бизнес. Те трябва да бъдат движещата сила", коментира изпълнителният директор на Българо-американска кредитна банка Илиан Георгиев. Според него кредитирането за бизнеса има възможност да "навакса" силните темпове, с които нараснаха ипотечните заеми през последната година.

Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център, сподели, че през изминалата година са консултирали кредити за над 100 милиона евро, както и че клиентите се фокусират все повече върху други предимства, различни от цената на ипотечния кредит, като бързина или допълнителни услуги.

Панел Employer branding – служителите търсят доверие и информация от своя работодател

Панел Employer branding очерта тенденциите при мениджмънта на служителите, свързани с „новото нормално“.

Експертите се обединиха около тезата, че в момента компаниите масово се концентрират в съхраняването на служителите си от прекалено многото работни часове и непрестанен работен процес.

Панел „Недвижими имоти“ - цените няма да падат, защото себестойността се увеличава

Традиционно, панел „Недвижими имоти“ даде ясна прогноза за пазара в страната.

Инж. Пламен Андреев, Управител на Планекс Инвест, сравни изминалата година с ръста, който имахме в сектора преди 10 години и заяви, че проектът на компанията „Морени“ е най-доброто, което се е случвало в недвижимите имоти в последното десетилетие.

Според Адв. Николай Поппалов, Председател на Съвета на Директорите в Leno технологиите все повече ще променят имотния пазар. „В Leno създаваме иновация за покупка на жилище чрез продукта rent to buy. Клиентът влиза да живее под наем в жилището и след няколко години решава да го закупи. Трябва да търсим подобни иновации, за да улесним покупката на жилище.“

Експертите споделиха, че на българския пазар за имоти преобладават родните инвеститори.

Михаил Чобанов, основател и собственик на BULGARIAN PROPERTIES, каза – „Има месеци, в които реализираме сделки като в доброто старо време“. Компанията наблюдава засилване на тенденцията за притежание на собствен дом на морето.

Иван Козаров, Търговски директор в ARCO REAL ESTATE, заяви, че все повече връщащи се българи от чужбина искат да закупят имот в България.

Експертите изведоха статистика, според която цените на имотите за последните 5-6 години растат с 8,6% средногодишно, а стойността на наемите (в София) се повишава с 6% годишно.

Според Иглика Йорданова, Управляващ партньор в Colliers, инвестиционният пазар на недвижими имоти в България за 2020 година е оценен на 300 милиона евро, а за първото тримесечие на тази година на 9 милиона евро.

Очаква се и бум на търговските площи - логистични и складови - в рамките на цялата стана през следващите две години.

Всички панелни дискусии в рамките на Шумът на парите са налични на profit.bg, както и в социалните мрежи на медията.

 

Последвайте канала на

Novini.bg
2554 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
30 години едно и също....

2021.06.04 | 11:23

1
излишшни плямпала....

Добави коментар

Водещи новини