БНБ: Растежът на кредитите е по-ясно изразен при домакинствата

  • 31 юли 2019 07:16

  • 392
  • 0
БНБ: Растежът на кредитите е по-ясно изразен при домакинствата
© gettyimages

В условията на задържащи се ниски лихви и нарастване на заетостта и доходите домакинствата и предприятията продължават да проявяват висока склонност към използване на заеми при финансирането на потреблението и инвестициите. Това отчитат експертите на Българската народна банка (БНБ) в най-новото издание "Банките в България", в което се проследява рисковият профил на системата през първото тримесечие на тази година.

Наред с това е налице и увеличено предлагане на заеми за което допринася както засиленият в резултат на икономическото развитие апетит към поемане на риск на кредитните институции, така и обемът на ликвидните ресурси, с който те разполагат, констатират в централната банка.

Растежът на кредитите е по-ясно изразен при домакинствата. При нефинансовите предприятия към март 2019 г. най-голямо нарастване на годишна база се наблюдава в номиналните обеми на кредитите за фирмите в секторите операции с недвижими имоти, преработваща промишленост и хотелиерство и ресторантьорство. В тази връзка БНБ предупреждава, че продължителните периоди на ниски лихвени проценти и засилената кредитна активност могат да доведат до натрупване на системни рискове, свързани със задлъжнялостта на фирмите и домакинствата.

Въпреки че дълговите съотношения на предприятията и домакинствата понастоящем са на сравнително ниски нива заради бързите темпове на нарастване на доходите, в бъдеще не е изключено да настъпят неблагоприятни изменения в капацитета за обслужване на задълженията, например при евентуален спад на икономическата активност, при нарастване на лихвените проценти по кредитите в резултат от промени в паричната политика в еврозоната или при разширяване на рисковите премии в цената на заемните ресурси, пише в анализа на централната банка.

От БНБ напомнят още, че независимо от свиването на обема на необслужваните кредити в българската банкова система делът им в кредитния портфейл е над средното за ЕС равнище, но същевременно степента им на покритие с обезценки е сред най-високите в ЕС (EBA Risk Dashboard). В непосредствен план нарастването на вземанията на банковата система от неправителствения сектор се отразява положително върху доходността на кредитните институции. През периода януари – март 2019 г. собственият капитал на банковата система нарасна с 1,1% до 11,8 млрд. лв.

Тенденциите през последните месеци потвърждават необходимостта от влизащото през четвъртото тримесечие на 2019 г. ниво от 0.5% на антицикличния капиталов буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, както и повишаването му на 1% от април 2020 г., отчитат още от централната банка на страната.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
392 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини