Три основни грешки по пътя към спокойно пенсиониране

  • 22 август 2015 10:31

  • 3888
  • 2
Три основни грешки по пътя към спокойно пенсиониране
© Novini.bg

Темата за пенсионирането е изключително актуална в светлината на провежданите пенсионни реформи. И докато не е ясно и сигурно как и кога ще приключат реформите, няколко неща са сигурни – пенсионната възраст ще продължи да се повишава, а пенсионната система е далеч от стабилна.

При всички положения няма как да разчитате на държавна пенсия за нормално заместване на дохода ви, след като се пенсионирате, като нормата, според специалистите, трябва да е поне 70%. Затова трябва да се погрижите сами за себе си.

Ето някои грешки, които напълно могат да ви отклонят от пътя към подсигуряване на нормалните ви старини:

1. Напълно избягвате родния капиталов пазар и предпочитате фондове, инвестиращи на международните пазари

Инвестициите на борсата са рискови, това е вярно. Но това важи за всички капиталови пазари. И докато родният пазар се отличава с по-специфични рискове, свързани с ликвидността, политическата и икономическата среда (важащи с по-малка сила за развитите пазари), то рискът за обезценка на спестяванията ви в никакъв случай не е по-малък.

Инвеститорите трябва да отчетат, че водещите световни пазари са относително близо до исторически най-високите си стойности, а някои от водещите от тях са пред цикъл на повишение на лихвите (щатския и британския). Казано по друг начин, перспективите за дългосрочния ръст на развитите пазари не са особено големи.

В същото време родният капиталов пазар се отличава със значително изоставащо представяне в последните две години, което му дава възможност за добър догонващ потенциал в средносрочен план. Той е сравнително близо до дъното си и много отдалечен от върховете си (което му дава добри перспективи в бъдеще).

Инвеститорите трябва да имат предвид, че въпреки срива от 2008 година, средната годишна доходност на индекса на сините чипове SOFIX от края на 2000 година до края на миналата година е средно 24.7% на година. От създаването на индекса до края на най-лошата в историята му година – 2007 г. (когато губи цели 79.7% от стойността си), средната годишна доходност е дори по-висока - в размер на 37%.

За сравнение, средната годишна доходност на широкия щатски индекс S&P 500 за последните 60 години до края на втората му най-лоша година 2008 (когато индексът губи 37% от стойността му) е в размер на 10.9%.

Повече четете тук

Последвайте канала на

Константин Тодоров
3888 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.08.22 | 17:18

2
УСЕГОРЯВАМ СЕ ДЪРЖАВНО И МАКСИМАЛНО...ЧОСТНОТО ОСИГОРЯВАНЕ МОЖЕ ДА ФАЛИРА КОГАТО СИ ПОЖЕЛАЕ..

2015.08.22 | 17:16

1
Частния фонд е доброволен... Важен е държавния фонд за пенсионирване и осигорителен стаж...

Добави коментар

Водещи новини