Лемурите - най-застрашеният вид на планетата

  • 16 юли 2012 18:39

  • 4512
  • 1
Лемурите - най-застрашеният вид на планетата
©
От всички видове на Земята, които съществуват на ръба на оцеляването, лемурите от Мадагаскар се олюляват най-близо до пропастта.

Ново преброяване на тези примати показва, че те са най-застрашените гръбначни на планетата, надминавайки всички други бозайници, влечуги, земноводни, птици и гръбначни морски обитатели по степен на застрашеност, пише "Списание Осем", позовавайки се на "Live Science".

91% от 103-те познати вида лемури са заплашени от изчезване, заключиха природозащитниците от Международния съюз за защита на природата. 23% от тях се смятат за „критично застрашени", 52% са само „застрашени", а 19% са „уязвими" според Червената книга на организацията. Тези числа са повече от двойни спрямо последните преброявания през 2005 г., когато са били съответно 10% критично застрашени видове, 21 % - застрашени и 17% - уязвими. 
 
Резултатите са били шокиращи за изследователите – Мадагаскар е екосистемата с най-много застрашени примати видове в света. Заедно със семействата на лориевите и галаговите, лемурите участват в групата на полумаймуните, които не са нито маймуни, нито човекоподобни. Лемурите се срещат в дивата природа единствено на остров Мадагаскар, на който вероятно са попаднали, плувайки по дървени дънери преди около 60 милиона години.
 
Днес учените отдават бързо влошаващия се статус на лемурите на унищожаването на хабитата им в тропическите гори на Мадагаскар. Политически размирици в страната повишиха бедността в последните години, което води до повече незаконна сеч. Ловът също се оказва по-сериозна заплаха за животните, отколкото в миналото. А тъй като удивителното биоразнообразие се оказва основна туристическа атракция на острова, учените очакват загубата на видове само да увеличи икономическите проблеми, които причиняват изчезването и с това да затварят порочния кръг все по-стегнато. 
 
Сред критично застрашените лемури попада индри – най-едрият вид, моногамен доживот и смятан за свещен на Мадагаскар, където го почитат като „древен брат" на хората. В същата категория е и мишият лемур на мадам Берта – най-дребният примат на света, тежащ едва 30 грама. Също така уникалният синеок черен лемур, единственият примат на света освен хората, който има сини очи. Най-критично застрашеният сред всички е северният игрив лемур, от който на тази земя са останали едва 18 екземпляра.
 
Светъл лъч в иначе доста мрачните новини от Мадагаскар е намирането на нов вид миши лемур, открит в областта Мароламбо в източната част на острова. Откривателят Петер Капелер от Германския приматоложки център тепърва ще опише и ще има честта да кръсти вида. 

Последвайте канала на

Борислава Борисова
4512 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Дарвин каза следното :

2013.06.07 | 20:10

1
От както са на власт ГЕРБ българите са най-застрашеният биологичен вид на планетата .

Добави коментар

Водещи новини