Български учени предлагат иновативно решение за удължаване на пробега на тролейбус

  • 04 декември 2019 12:18

  • 2809
  • 5
Български учени предлагат иновативно решение за удължаване на пробега на тролейбус
© Булфото (архив)

Научни постижения с потенциал за практическо приложение, които са осъществени през първата година от изпълнението на Националната научна програма "Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита", бяха представени в Българската академия на науките. Учени от БАН и партньорските организации са представили постигнатото по трите компонента на програмата - съхранение и преобразуване на възобновяема енергия; електрически превозни средства и водородна мобилност, и нови ефективни материали и процеси за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид.

Форумът е бил открит от заместник-председателя на БАН и ръководител на програмата член-кореспондентът Константин Хаджииванов. Постигнат е добър синхрон между научните резултати и демонстрационната част на програмата, е казал в приветствието си съветникът на министъра на образованието и науката проф. Иван Димов.

Проф. Велизара Пенчева от Русенския университет "Ангел Кънчев" е изнесла лекцията "Съвременни предизвикателства пред градските транспортни системи и устойчива мобилност". Само за миналата година времето за пътуване в рамките на София се е увеличило средно с 35 процента, е съобщила проф. Пенчева и е добавила, че по този показател се нареждаме на 52-о място от 403 държави в света. Учените търсят решение за облекчаване на трафика и възможности за генериране на електроенергия в горивна клетка.

Румяна Милова пое временно ръководството на Центъра за градска мобилност

В рамките на първата година на програмата е разработен проект на демонстрационен тролейбус с хибриден удължител на пробега - батерия-горивна клетка. Тролейбусът ще може да се придвижва не само чрез захранване от контактната мрежа, но ще извършва и 100-километров пробег на водород. Иновацията се разработва за първи път от български учени, е съобщила проф. Дария Владикова от Института по електрохимия и енергийни системи на БАН.

По програмата се разработва и речен плавателен съд, задвижван с водород и слънчева енергия. Учените тестват технологична схема за елиминиране на основните замърсители от отпадъчни потоци води за полупромишленото производство на микроводорасли. Сред научните постижения са също положителен електрод за литиево-йонна батерия с нова структура; порести адсорбенти за улавяне на въглероден диоксид; фотосинтезиращи биогоривни елементи с използване на висши водни растения.

Националната научна програма "Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита" се финансирана от Министерството на образованието и науката.

Фандъкова, Манолова, Джамбазки, Игнатов и Бонев в дебат за пътната безопасност и транспорта в София

Последвайте канала на

Novini.bg
2809 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
Оръжие

2019.12.04 | 12:34

1

Всички вече бягат от трамваи и тролейбуси. Бавни, тромави с голяма поддръжка. Електробусите навлизат постепанно, но ние си даваме парите за ОРЪЖИЕ, за да се харесаме на краварите.

2019.12.04 | 13:46

3

мдааа, пак са открили топлата вода в БАН

2019.12.04 | 13:47

4

ОСВЕН ХВАЛБИ И СВОБОДНИ СЪЧИНЕНИЯ ДРУГО НЕ МОГАТ

к

2019.12.04 | 12:48

2

Интересно горивната клетка с водород как се произвежда и как се зарежда с гориво - водород? Да не са открили вечния двигател? Нали и за това трябва енергия, и при КПД под 100% става още по-голяма консумацията на енергия.
Да не говорим какво става със случайно изтекъл водород и кислорода от въздуха. Но това няма как да се случи при перфектната поддръжка в градския ни транспорт, нали? Няма лошо да си возим бомби в тролеите, какво пък толкова може да се обърка?

с

2019.12.16 | 17:24

5

Няма създаден двигател с КПД дори близо до 100%. Например бензиновият двигател е с КПД около 30%, а дизеловият с 40%.

Добави коментар

Водещи новини