Шефът на Асоциацията на сертифицирани етични хакери: Няма 100% защитена система

  • 18 юли 2019 08:32

  • 131
  • 5
Шефът на Асоциацията на сертифицирани етични хакери: Няма 100% защитена система
©

Хакерски атаки винаги е имало и ще има. Тепърва ще започнат да стават по-сериозни. Ако хората сега са загубили ЕГН-та, следващата атака може да бъде много по-голяма и с повече последствия. Това заяви Мирослав Стефанов, председател на Българска асоциация по киберсигурност, във връзка с хакерската атака в НАП.

Според него случилото се трябва да послужи за това какво трябва да се прави оттук нататък. „Важен е изводът и какви мерки ще се вземат. Има един закон за киберсигурност, който казва на фирмите в бранша какво точно трябва да направят”, обясни Стефанов.

По думите му обаче не се говори достатъчно за този закон.

„От една година направихме работодателска организация по киберсигурност, в която сме събрали доста фирми. С държавни институции и сертифицирани хакери обикаляме и правим семинари, с които показваме нагледно хакерски атаки. По този начин показваме, че не е толкова трудно, а искаме да накараме фирмите да се замислят какво може да им се случи”, поясни Мирослав Стефанов.

„Всяко чудо за три дни и това нещо ще отмине. Трябва обаче да погледнем генерално на нещата и да приемем, че те се случват. Няма 100% защитена система и винаги ще има някой фактор, който ще е уязвим. Това се случва и в световен мащаб. Трябва да се направи така, че да се подобри оптимално защитата на компютърните системи, за да има по-малко възможности за пробиви в сигурността”, коментира от своя страна Ростислав Петров, предсeдател на Българската асоциация на сертифицирани етични хакери.

Според него трябва да се започне от обучението на служителите, за да се подобри нивото на сигурността. А именно да се преквалифицират със сертификати на световно ниво. „Етичният хакер има едни и същи умения каквито и злонамереният. Той използва едни и същи техники и инструменти. Когато открие някаква дупка в сигурността, той предлага мерки за противодействие за разлика от злонамерения хакер, който злоупотребява или изнудва жертвата си с данните, които има”, поясни Петров.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
131 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
Аз

2019.07.18 | 09:05

1

Заплати такива, че да нямат стимул да работят. Фирмите търсят специалисти за. По 2-3 хил. Сложете по една нула след цифрата и няма да ви хакват.

к

2019.07.18 | 12:54

5

Търговския отдел взимат по-големи заплати, а не умеят да напишат една оферта сами. За какво да си дават зор IТ отделите? Едни работодатели (все нечии синове и племенници) прибират държавните поръчки и все реват, че нямало квалифицирани кадри. Ами почнете да плащате. Няма безплатен обед.

Не разбирам

2019.07.18 | 09:23

2

Пита се защо ЕГН стана защитена данна? Нали идеята на този номер е да скрива самоличността и останалите данни на гражданите?

Мнение

2019.07.18 | 11:51

4

Тоя "Мунчо" дето обяснява ... вятър го вее на бял кон ! Въобще не е наясно с градацията на хакерите , а това хлапе на което му прикачват тоя прякор , или така наречените "бели шапки" , са пълни полуидиоти със средни компътюрни умения ! Те просто използват специализиран софтуер който е фрии , пускат , насочват и чакат ... Баламурници ! А и този "Мунчо" иска да се нареди на опшката за зоп-ове , да взема от държавните парички от нашите данъци .

2019.07.18 | 10:11

3

ХАКЕРИТЕ СЕ НАСРАХА СЛЕД КАТО ЗАЛОВИХА ТЕХНИЯ ЧОВЕК. ВЕЧЕ НЯМА ДА СМЕЯТ ДА БАРАТ.

Добави коментар

Водещи новини