Специалисти изследваха топенето на леда в Гренландия от 1972 г.

  • 23 април 2019 15:50

  • 846
  • 0
Специалисти изследваха топенето на леда в Гренландия от 1972 г.
© Pixabay

Изследването на топенето на леда в Гренландия и Антарктида е относително прецизно през 2019 г. благодарение на използването на спътникови данни, метеорологични станции и усъвършенствани климатични модели, предаде Франс прес.

Специалистите умееха да го правят добре също през 90-те години на миналия век и първото десетилетие на 21-ви век, но преценките за предишните десетилетия не бяха надеждни. Спътниковите и други технологии не бяха толкова усъвършенствани тогава.

Ново изследване е проучило наново топенето на леда в Гренландия от 1972 г., когато са изведени в орбита първите спътници "Ландсат".

"Когато погледнем няколко десетилетия назад във времето, резултатите са обезпокоителни, защото показват с каква скорост се променят нещата", заяви френският гласиолог Ерик Риньо от Калифорнийския университет в Ървайн, който е един от авторите на изследването. В изследването са участвали негови колеги от същия университет и университетите в Гренобъл, Утрехт и Копенхаген.

"Засегнати са четирите краища на Гренландия, а не само южната й част", поясни Риньо.

Гласиолозите разполагат с три метода за изследване на топенето на леда. Спътниците следят дебелината на леда и вариациите в нея.

Ако ледник се топи, спътниците регистрират намаляване на дебелината му. От 2002 г. спътници на НАСА следят вариации в земната гравитация, които се обясняват с превръщане на водата в лед.

Учените освен това са разработили метод, който сравнява натрупването на сняг и лед с ледените реки. Този метод, към който се добавят измервания на място, стана много надежден от средата на първото десетилетие на 21-ви век.

Специалистите са използвали тези три метода, за да направят подробна възстановка на леда в Гренландия през 70-те и 80-те години на миналия век. Малкото данни, с които разполагаха за този период - спътникови снимки със средна резолюция, снимки от въздуха, проби от леда, допринесоха за усъвършенстване на модела. "Добавихме мъничко история", отбеляза Риньо.

През 70-те години на миналия век Гренландия е натрупала запаси от около 47 гигатона лед, преди да загуби приблизително същия обем лед през 80-те. Топенето продължило със същите темпове през 90-те, преди да се ускори през първото десетилетие на 21-ви век и най-вече от 2010 г.

Следователно днес ледът се топи шест пъти по-бързо, отколкото през 80-те години на миналия век. Топенето на ледниците в Гренландия е допринесло за покачване на океанското ниво с 13,7 милиметра от 1972 г.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".

Последвайте канала на

БТА
846 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини