Автомобилът отново става крал в Ню Йорк

  • 16 октомври 2020 13:45

  • 2265
  • 0
Автомобилът отново става крал в Ню Йорк
© Getty Images

Все повече нюйоркчани си купуват автомобил, за да избегнат обществения транспорт и пандемията, което води до бум на пазара на употребявани коли и подкопава надеждите за справяне със задръстванията в най-големия американски метропол, предава БТА.

На 35 години, гражданин по душа, Жулиен Женесту никога не е притежавал автомобил, нито в Лион, нито в Рим, нито в Сан Франциско, нито в Ню Йорк, където живее от 5 години.

"Като потребител, да караш автомобил в града е кошмар", признава той. "Задръствания, обикаляш с часове, за да намериш място за паркиране. За мен изобщо не беше практично. Но тук за съжаление става необходимост".

Затова преди няколко седмици най-после решил и купил семейна кола от сайт за употребявани автомобили.

"Имаме три деца", казва той. "Да живееш в Ню Йорк, когато нищо не можеш да направиш в града, защото всичко е затворено...трябва да излезеш".

Този интернет предприемач замени уикендите в Сентрал парк с пътувания до Рокауейз, един от плажовете на Ню Йорк.

Жулиен не е единственият, стигнал до тази идея. Всъщност той беше последният от неговия приятелски кръг. Нито един от тях не беше купувал кола преди пандемията.

Индексът Manheim на употребяваните превозни средства, който измерва промяната на цените в САЩ достигна през август 163,7 абсолютен рекорд, в сравнение със 141,3 преди година.

В началото на юни Крис Стилияну, продавач на употребявани автомобили в Бруклин, беше на косъм да свърши изцяло запасите си, нещо, което не се беше случвало през 30-годишната му кариера.

"Кола, за която плащах 5000 долара преди две години", казва собственикът на клона Major Auto Show, "днес плащам 5500. Същият автомобил, същия модел, в същото състояние".

"Преходен"

"Хората купуваха, просто за да не трябва да ползват обществения транспорт", спомня си Крис Стилияну. "Всичко, което беше в състояние да бъде продадено, беше купено".

В магазина за употребявани автомобили A Class Auto Sales в центъра на Бруклин, Руди Блокър вижда в тази неочаквана активност и ефекта от плана за подкрепа на икономиката, както и от 600-те долара, които много безработни американци получаваха всяка седмица до края на юли.

"Хората се видяха с някакви пари и те им пареха в джобовете", смее се той.

Докато продажбите на употребявани автомобили растяха, новите автомобили не се радваха на същия ефект. Въпреки че от юни насам продажбите се съживиха, те остават значително по-ниски спрямо 2019 г. за всички големи производители.

"На лизинг трябва да се ангажираш за три години. Не искахме да правим това", обяснява Магдалена Серда, епидемиоложка, която е купила BMW седан за 35 000 dollars. "А и когато купувате нов автомобил, губите толкова пари..."

Тази майка на седемгодишно момиченце твърдо е избрала временното решение, защото иска да вярва в завръщането на един Ню Йорк, който познават. Тя уверява, че ще се радва да се качи отново на метрото.

"Всички очакват, че това ще бъде временно", съгласява се Жулиен Женесту. "Ако ситуацията се върне към нормалното, мисля, че ние ще се отървем от автомобила. Нямам впечатлението, че това е нещо окончателно".

"Кармагедон"

И Жулиен, и Магдалена не използват новите си превозни средства през делничните дни, за разлика от десетките хиляди нюйоркчани, които сега пътуват с тях всеки ден.

"Те са различни хора от преди" пандемията, казва Фернандо Баяна, управител на паркинга "Севън илевън", намиращ се в централната част на Манхатън, в квартал с множество офиси. "Преди идваха на работа с градския транспорт, но сега се страхуват."

"Макар че повечето нюйоркчани все още работят от домовете си, равнището на пътуванията е намаляло само с 9 на сто спрямо миналата година", предупреди през септември асоциацията Транспортейшън алтърнативс.

Резултатът? "Кармагедон", според асоциацията, с други думи - изключително тежко задръстване, с автомобилен трафик, нараснал спрямо равнищата преди пандемията и цяла армия от нови колоездачи.

"Ако днес", казва Жулиен Женесту, "хората си купуват автомобили, мисля, че това отчасти се дължи и на провала на обществената транспортна политика в един град".

Самообявил се за поддръжник на борбата срещу замърсяването, възхваляващ обществения транспорт и велосипедите, кметът на Ню Йорк Бил де Блазио до момента отхвърля всички мащабни мерки за предотвратяване на задръстването, причинено от пандемията.

Предвиден за януари 2021 г., проектът за въвеждане на такси за задръстване в центъра на Манхатън, който цели да намали използването на автомобили, в крайна сметка беше отложен най-рано за края на 2021 година. /

Последвайте канала на

Novini.bg
2265 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини