Инфлацията в Аржентина се забави за втори пореден месец през май, което дава допълнителна подкрепа на икономическата политика на президента Хавиер Милей.
Потребителските цени са нараснали с 2,1% спрямо април, показват данни на статистическия институт INDEC. Според министъра на икономиката Луис Капуто това е най-ниското месечно равнище на инфлация за последните осем месеца.
На годишна база инфлацията е достигнала 33,2%, като лекото ускорение се дължи на ниската база от предходната година. Най-сериозно поскъпване през май е отчетено при комуникационните услуги, следвани от образованието и хранителните продукти.
Президентът Милей приветства данните, които идват на фона на усилията на правителството да овладее ценовия натиск чрез строга бюджетна политика, ограничаване на държавните разходи и икономически реформи. Когато той встъпи в длъжност в края на 2023 г., годишната инфлация надхвърляше 200%.
Допълнителен позитивен сигнал за икономиката дойде от рейтинговата агенция S&P Global, която повиши суверенния кредитен рейтинг на Аржентина до B- от CCC. Решението се приема като знак за нарастващо доверие в способността на страната да обслужва задълженията си и да се върне на международните капиталови пазари.Въпреки подобрението много аржентинци продължават да усещат натиск върху доходите си.
Заплатите изостават от ръста на цените, а безработицата се увеличава в някои сектори на икономиката.Забавянето на инфлацията и повишеният кредитен рейтинг обаче остават сред най-силните аргументи на правителството в защита на провежданите икономически реформи.
)
)
)
)
)
)
)