Италианският астронавт Лука Пармитано ще бъде пилот на мисията "Артемис 3" на НАСА. Той е първият европеец, включен в полет от тази програма, съобщи американската космическа агенция.
Пармитано, който ще представлява Европейската космическа агенция, е един от четиримата астронавти в екипажа, натоварени с изпълнението на мисията, планирана за изстрелване в края на следващата година.
„Артемис“ е серия от мисии, насочени към връщането на хора на Луната.
В екипажа са още трима астронавти на НАСА - Ранди Бресник ще командва мисията, а Андре Дъглас и Франк Рубио допълват състава.
Основните задачи на мисията включват изпитания на кораба „Орион“ и скачване с лунни модули, разработвани от частните компании SpaceX и Blue Origin.
Графикът на мисията беше поставен под въпрос, след като ракетата New Glenn на Blue Origin се взриви по време на наземен тест миналия месец.
По време на представянето Пармитано се развълнува, когато благодари на семейството си и на космическите агенции, които са направили възможно неговото участие. Той нарече Италия своя „стартова площадка“ към космоса, Европейската космическа агенция - мост, а НАСА - „ракетата, преносно и буквално“, предаде БНР.
)