Силни експлозии бяха съобщени на иранския остров Харг — основен център за износ на петрол, обработващ около 90% от доставките на страната, на фона на рязка ескалация на напрежението в региона и предупреждения от страна на иранските военни, съобщи Ynet.
В предупреждение, разпространено от иранските медии, Корпусът на гвардейците на ислямската революция (IRGC) заяви, че съседните държави трябва да разберат, че "сдържаността е приключила" и че ще използва инфраструктурата на САЩ и съюзниците им, за да откаже на Вашингтон и неговите партньори достъп до регионален петрол и газ в продължение на години.
"Регионалните партньори на Америка също трябва да знаят, че досега проявявахме голяма сдържаност в името на добросъседските отношения и имахме няколко съображения при избора на цели за удари, но всички тези съображения вече са премахнати", се казва в предупреждението.
Ирански медии съобщиха за експлозии на остров Харг, както и за удари по мостове и транспортна инфраструктура в различни части на страната, включително край Кум, по магистралата Табриз-Зенджан и железопътен мост в Кашан, където са загинали двама души.
Израелската армия (IDF) заяви, че не разполага с информация за удар по Харг, което поражда предположения за евентуално участие на САЩ. В същото време Израел потвърди, че е извършил широка серия от удари по десетки цели в Иран, включително обекти за оръжия и ракетна инфраструктура.
Сред основните цели е бил нефтохимически комплекс в Шираз, използван според Израел за производство на компоненти за взривни вещества и балистични ракети. Ударен е и обект за балистични ракети в северозападен Иран, откъдето по-рано са били изстреляни ракети към Израел, пише news.bg.
Иран съобщи за експлозии в Техеран, Кум, Хорамабад и други райони, както и за удари по жилищни квартали и летища. Държавната телевизия информира за най-малко 18 загинали при въздушен удар в провинция Алборз. Съобщава се и за експлозия в чувствителния военен комплекс Парчин.
)