На този фон правителството му се опитва да се справи с последиците от медиен репортаж за връзките си с Русия преди априлските избори.
Вчера Сиярто отхвърли доклада като "фалшива новина".
Пани потвърди, че разговорът се е състоял. Той обясни, че е използвал числата, за да ги сравни с информация, получена от службата за сигурност на европейска държава, за разследване на предаване на информация от Сиярто към Русия.
Пани посочи, че правителството е използвало методи на тайните служби, за да разкрие информация за комуникацията с източници, когато е разследвал "неприятен въпрос" за властите.
Сиярто заяви, че докладът на Mandiner е "шокиращ".
"Удивително е, че с активното сътрудничество на унгарски журналист една или повече чуждестранни разузнавателни служби са ме подслушвали", изтъкна той.
Миналата седмица, аргументирайки се със спор с Киев относно повреден от войната петролопровод, той блокира изпълнението на заем от ЕС за Украйна, договорен още през декември.
23 март 2026 г. в 12:40 ч.
Унгарският премиер Виктор Орбан нареди разследване на подслушване на външния министър на страната, съобщава "Ройтерс".
Националистът Орбан, който е на власт от 2010 г., е изправен пред най-тежкия си опит за преизбиране през последните 16 години на 12 април, тъй като центристко-дясно опозиционната партия "Тиса" води с голяма преднина в повечето проучвания.
"Работим по два сериозни проблема: има доказателства, че външният министър на Унгария е бил подслушван, и също така имаме индикации кой може да стои зад това. Това трябва да бъде разследвано незабавно", написа Орбан в социалната мрежа Х.
"Вашингтон пост" съобщи в събота, позовавайки се на служител по европейската сигурност, че външният министър Петер Сиярто е провеждал редовни разговори по време на почивките на срещите на ЕС в продължение на години, за да информира руския си колега Сергей Лавров с "живи репортажи за това, което е било обсъждано".
Днес унгарският консервативен информационен бюлетин Mandiner публикува отделен репортаж и звуков файл, в които разследващият журналист Саболч Пани разговаря с източник и твърди, че е дал два телефонни номера, които Сиярто е използвал за телефонни разговори с "държавен орган на държава от ЕС".
Сиярто посещава често Москва от началото на войната в Украйна през 2022 г. На 4 март той се срещна с президента Владимир Путин, за да обсъди доставките на петрол, наред с други въпроси.
23 март 2026 г. в 14:43 ч.
23 март 2026 г. в 16:32 ч.
)
)
)
)