Двамата лидери също така предупредиха, че евентуално облекчаване на американските санкции срещу руския петрол може да донесе на Москва до 10 милиарда долара, които ще бъдат използвани за войната.
Шест държави от Близкия изток вече са отправили запитване към Украйна за експертна помощ в борбата срещу иранските ударни дронове тип „Шахед“, предаде израелската медия мигнюз.
Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски по време на съвместна пресконференция с френския си колега Еманюел Макрон в Париж.
„В края на седмицата военните и секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана ще се завърнат и ще има пълен доклад. Към днешна дата имаме искане за помощ от шест държави. Изпратили сме експертиза в три страни, а отделно има запитване и от Йордания“, заяви той.
Според Зеленски, след завръщането на военните експерти и провеждането на съвещание, ще стане ясен и обемът на помощта, която партньорите очакват. Той отбеляза, че страните от Близкия изток и САЩ разполагат с достатъчно на брой прехващачи, които обаче не функционират ефективно без украински оператори и специализиран софтуер.
„Тази система я имаме само ние, тя е официална – налична е във Въоръжените сили на Украйна. Затова всички разбират, че дори да притежават десетки и стотици прехващачи, те, честно казано, не променят ситуацията. Това е системна защита. Именно експертите по системна противовъздушна отбрана и по прилагане на малка протовоздушна отбрана (ПВО) отлетяха за тези страни от Близкия изток“, допълни Зеленски.
)