Има и извод, че болшинството от жалбите са заради междусъседски конфликти.
След жалбите за видеонаблюдение следват тези срещу банки и кредитни институции, държавни органи, телекомуникации, политически субекти, здравеопазване.
Преди месец избухна скандал с камери за наблюдение в козметични салони и дори гинекологичен кабинет, чиито записи са били разпространени в порносайтове. Това постави въпроса за тяхната законност.
Разпространените записи в различни сайтове съдържат видеокадри на физически лица. Въпросът дали има неправомерно обработване на лични данни ще бъде обсъден в комисията след събиране на пълния обем от доказателства по всеки отделен случай.
В КЗЛД са започнали административно производство с проверка на място на камерите в тоалетните на 138-о училище „Проф. Васил Златарски“ в София след избухването на скандала в средата на декември 2025 г.
Съседи се топят за незаконно видеонаблюдение и това са най-честите жалби в Комисията за защита на личните данни от физически лица (КЗЛД). Това сочи последният годишен доклад на КЗЛД.
„Запазва се тенденцията сектор „Видеонаблюдение“ да е водещ по брой жалби. Наблюдава се драстично увеличение на подадените през 2024 г. жалби, които достигат 345, като продължава тенденцията по-голяма голяма част жалбите да са провокирани от дългогодишни конфликтни междуличностни проблеми на битово ниво“, пише в доклада.
Председателят на Асоциацията на дружествата управляващи етажна собственост Иван Марчев коментира пред „Телеграф“, че поставянето на камери в жилищен блок изисква задължително решение на Общото събрание на етажната собственост, като наблюдението се ограничава само до общите части (вход, асансьор, етажни площадки) и камерите не трябва да бъдат насочени към вратата или прозореца на съседа. „За камери по-рядко се обаждат хора при нас, но тези казуси се разрешават лесно, защото Комисията за защита на личните данни има становище за условията, при които може да има видеонаблюдение. Ако Общото събрание на етажната собственост не е разрешило поставянето на камера и не са изпълнени условията накъде може да бъде насочена, тя е незаконна. При нас най-много са оплакванията за финансови злоупотреби от домоуправители“, каза още Иван Марчев.
Проверка установи, че задължително трябва да има табела или стикер, че зоната се наблюдава. Управителят на етажната собственост или определено лице действа като администратор на лични данни. Записите трябва да се съхраняват в заключен шкаф. Самоволното монтиране на камери от отделен собственик без съгласието на блока е незаконно.
Разглеждането на казуси, свързани с обработване на лични данни чрез изградени системи за видеонаблюдение, отнема сериозен финансов и експертен ресурс на Комисията за защита на личните данни. Отчита се липсата на уреждане на обществените отношения извън тези по Закона за частната охранителна дейност, свързани с изграждане и поддържане на системи за видеонаблюдение от физически и юридически лица с цел защита на имоти. Все по-голям е броят на жалбите с предмет видеонаблюдение извън столицата. Допълнителен проблем е и липсата на сътрудничество в хода на производството от страна на администраторите“, пише още в годишния доклад на КЗЛД.
На 12 февруари зам.-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров се яви на изслушване в парламента. „Камерите за видеонаблюдение в козметични салони в Бургас са поставени по инициатива на лицата, стопанисващи тези обекти, и не се използват за охранителна дейност по смисъла на Закона за частната охранителна дейност от оторизирани служители на охранителна фирма въз основа на сключен договор между страните“, съобщи пред депутатите Тони Тодоров. В отдел „Борба с организираната престъпност“ в Бургас е получен сигнал от собственик на козметично студио в града във връзка с изтекли записи от камери за видеонаблюдение, който е препратен по компетентност на дирекция "Киберпрестъпност" при ГДБОП. В отдела на ГДБОП-Стара Загора е подаден сигнал от 25-годишна жена от Казанлък, че е открила в интернет сайт видео с нейна козметична процедура в салон за красота в града, извършена на 16 септември 2023 г. Жената е подала жалба и в Районна прокуратура-Стара Загора. В ГДБОП е постъпил и сигнал за уебсайт, от който на живо се излъчват кадри от детска градина посредством монтирани камери, съобщи още Тони Тодоров.
В Областната дирекция на МВР в Бургас са образувани две досъдебни производства за това, че в условията на продължавано престъпление неизвестен е създал чрез видеозаснемане множество порнографски материали и ги е разпространил като компютърни данни във виртуална среда чрез информационна и съобщителна технология, а именно световната компютърна мрежа и базирани в нея мобилни приложения, като за създаването на порнографски материал е използвано и лице, ненавършило 18 г., посочи заместник-министърът. В СДВР е образувано досъдебно производство, след като служители на дирекцията и от "Киберпрестъпност" при ГДБОП установили, че чрез уебсайт се разпространяват видеокадри на медицински манипулации, съобщи още Тодоров.Дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП извършва проверки по получените сигнали във връзка със зачестилите случаи на злоупотреби с камери за видеонаблюдение, заяви при изслушване пред НС на 12 февруари т.г. главен комисар Владимир Димитров, началник на отдела. Той увери, че оказват съдействие на различни структури на МВР и други институции за опазване личните данни на хората. „За съжаление в киберпространството възможностите за анонимност и компрометиране на различни компютърно-информационни системи от хакери са изключително широки“, посочи Димитров. По думите му у нас има видеокамери, достъпни за наблюдение, като материалите от някои се разпространяват в порнографски сайтове неправомерно.
„В резултат на нашите действия беше преустановено функционирането на един от интернет сайтовете с подобно съдържание на територията на страната ни“, подчерта директорът на „Киберпрестъпност“. Проверките продължават, ограничават се интернет ресурси, до които е достъпно подобно съдържание. Във връзка с изнесена информация в медиите за осъществяване на видеонаблюдение в студия за красота, както и постъпили жалби и сигнали, в КЗЛД са образувани административни производства с извършване на проверки на място.
Това съобщи на 4 февруари т.г. комисията. Оттам подчертават, че видеокамери не трябва да се разполагат в стаи за отдих, помещения за преобличане, както и в помещения, в които се извършват процедури със съблечени хора. „Факт е обаче, че осъществяването на видеонаблюдение не е нормативно регламентирано, а становищата на комисията нямат задължителен характер, те са препоръчителни“, пише в съобщението на КЗЛД.
)