"Продължаваме промяната-Демократична България" ще отиде на консултации в Президентството за избор на служебен премиер с искане бъдещият служебен министър на правосъдието да предложи нов временно изпълняващ функциите главен прокурор.
Това заяви в интервю за БНР съпредседателят на парламентарната група Надежда Йорданова, част от ръководството на “Да, България”. “Настояваме служебното правителство и служебният министър на правосъдието да предложат нов временно изпълняващ функциите главен прокурор. Борислав Сарафов трябва да си отиде от кабинета на главния прокурор незабавно и служебният министър на правосъдието трябва да започне тази процедура”, категорична бе Йорданова.
Народният представител подчерта, че парламентарната ѝ формация ще настоява президентът Илияна Йотова да наложи вето на промените в Изборния кодекс, лимитирали броя изборни секции в страни извън Европейския съюз до максимум 20, с което ефективно се ограничават вече гарантирани граждански права за демократично участие.
“Нашето предложение беше функциите на служебното правителство да се изпълняват от последния редовен кабинет, какъвто е преобладаващият модел в повечето западноевропейски демокрации”, каза още Йорданова.
Съпредседателят на парламентарната група напомни, че ПП-ДБ носи огромна отговорност към стотиците хиляди протестиращи, свалили правителството на Росен Желязков през декември 2025-а година. Според нея това задължава трите партии в коалицията да работят още по-добре за разширяване на политическото представителство на меритократичен принцип, както и за успешно изпълнение на исканията на протеста - срещу завладяната държава, за независима съдебна власт и за провеждането на честни парламентарни избори.
“Трябва да проявим политическа зрялост и да изпълним тази задача. Преговорите между политически партньори в коалиция са нещо нормално. Трябва да се постигне коалиционно споразумение и да се реши формулата за явяване на избори. За да постигнем решение, трябва да проведем преговори и това е най-нормалното и демократично нещо, което се случва в демократичния пейзаж”, подчерта бившият правосъден министър.
“Условията, при които предстои да се явим на избори, са различни от онези на 27 октомври 2024-а година. Много неща се случиха, появява се и нов играч на парламентарната арена. Това е още един допълнителна причина много ясно да си изговорим какво казваме като коалиция на избирателите ни, какъв отбор им представяме и колко способен е той да защити съответните приоритети”, заключи Йорданова.
)