***
Водещите новини за деня до 13.00 ч.,
на 21 януари
Появата на Радев е 10 ноември за ГЕРБ, категоричен бе бившият енергиен министър.
Появата на Радев е краят на Възраждане, краят на Костадин Костадинов, каза Севлиевски.
***
_____________________________
Мирише малко на подкокоросване от нечия страна да искат невъзможното, за да се саботира работата…
„Товарачите на кофите и шофьорите на специализираните камиони започнаха да бойкотират работата. Категорично отказаха да правят по два курса дневно до завода за боклук, като спираха работа, след като напълнят камионите и демонстративно си тръгваха към 11:00 - 12:00 ч., оставяйки техниката в двора на общината.
Работата започна да буксува и да се забавя значително. […] и нагло поискаха увеличение на заплатите, респективно 2500 евро за всеки товарач и 3500 евро за шофьор!
[…]ми бе заявено да се кача заедно с администрацията на камионите и да си чистим сами „скапания район”, ако не – да се заринем в боклуци!
Изминаха няколко мъчителни седмици, в които се опитвахме всячески да накараме работниците да си вършат задълженията коректно. За жалост, очаквано „удряхме на камък” всеки път.
[…] С много усилия, успяхме да намерим нови работници от Непал, които макар и неопитни, да сменят настоящите. Незабавно издадох заповеди за уволнение на всички саботьори, възползващи се от тежката ни ситуация най-нагло!
От днес нататък, продължаваме отново сами, с нов персонал“.
***
„Тези, които загубиха доверието на българските граждани, това правителство, което си отива, в момента знаят, че ще загубят изборите и се опитват да фалшифицират вота.
Единственият начин да ги спрем е така, както спряхме бюджета: с протести.
Ето защо, когато тръгне да влиза в зала, трябва да бъдем в протестна готовност, за да им кажем, че няма да стане по този начин.
Ние ще се борим вътре в парламента, но за да може България да върви в правилна посока на развитие, трябва и гражданите да се борят на площада“.
***
Сарафов е и.ф. от юни 2023 г., когато беше уволнен титулярът Иван Гешев. Но тъй като законът влезе в сила на 21 януари 2025 г., се приема, че неговите 6 месеца изтекоха на 21 юли и след тази дата Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет трябва да определи нов изпълняващ функциите главен прокурор. Вместо да стори това обаче Прокурорската колегия прие, че законът важи от следващия и.ф., Сарафов е заварено положение и на практика може да остане на поста вечно(!!!).
Съюзът на съдиите в България (ССБ) настоява Върховният касационен съд да образува тълкувателно дело, с което да отговори на въпроса дали Борислав Сарафов е легитимен изпълняващ функциите главен прокурор след 21 юли м. г. Председателката на ВКС Галина Захарова е сезирана със сигнала на организацията миналия понеделник. Тълкувателните решения имат силата на закон и са задължителни за всички.
***
„Очаквам, че половината от този русофилски електорат ще подкрепи президента.“
„Той определено се опитва да се позиционира като антисистемен и антикуропционен играч, но всъщност не е така. Ние видяхме скрити зависимости след трите му служебни кабинета.“
Според Тагарев Радев ще се позиционира „що-годе европейски“, но той е доказал, че не е точно европейски ориентиран.
***
Крупен обир е извършен в Банско. Полиция обкръжи кооперация в града във вторник.
Мъжът, който не е местен, но има апартамент в курортния град съобщил, че кражбата е извършена посред бял ден във вторник.
***
Българин, който твърди, че бил на екскурзия в Канада, е бил задържан от имиграционните агенти на ICE, тъй като е приближил прекалено много границата със САЩ.
Дмитрий Георгиев разказва, че е бил на почивка в малко гранично градче в провинция Квебек, когато погрешно се е приближил до канадско-американската граница.
Георгиев твърди, че бил отседнал при приятел в Монреал, когато наел кола и се отправил към граничния град Станстед, за да посети Ниагарския водопад. Той казва, че GPS-ът му го е отвел до гранична зона във Вермонт и когато е разбрал това, вече е било твърде късно. Там една улица дели САЩ и Канада.
Това обаче нямало значение за агентите на ICE. Той бил арестуван от граничната полиция и прекарал следващите два месеца и половина в килия на ICE. Историята му напомня на тази на Ненко Ганчев от Чикаго, който издъхна в ареста на имиграционните.
***
Мислите, че външният министър би казал нещо за пострадалите българи, за убития в САЩ от агенти на I.C.E., за отвлечения българин oт агенти на I.C.E. или – като цяло – за жестоката криза в световните взаимоотношение…?
… министърът на външните работи Георг Георгиев разкри подробности за проведената церемония в южната ни съседка Гърция заедно с вицепремиера Гроздан Караджов по повод откриването на граничния преход „Рудозем – Ксанти“.
***
Парламентът прие на първо четене предложението на ГЕРБ-СДС Комисията за противодействие на корупцията (КПК) да бъде закрита, като нейните разследващи функции преминават към МВР, а декларациите за конфликт на интереси към Сметната палата.
„За“ предложението гласуваха 121, 82 бяха „против“, а 10 „се въздържаха“.
***
Повече от 24 часа продължава протестът на фермерите срещу търговското споразумение на Европейския съюз (ЕС) с Меркосур пред Европейския парламент в Страсбург. Демонстрацията започна вчера сутринта и се очаква да приключи този следобед. Споразумението беше подписано на 17 януари в Парагвай.
Вчера и днес градският транспорт в града работи с променен, а в някой части и ограничен маршрут. Движението на автомобили около парламента е блокирано. В района на ЕП има паркирани трактори.
***
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди Иран, че на непрекъснатите заплахи за убийство срещу него, отправени от лидерите в Техеран, ще се отговори с „взривяване на тази страна“, предава The Times.
Тръмп предупреди, че е оставил инструкции на Пентагона да унищожат Иран, ако властите в страната го убият.
„Те не трябва да правят това, но аз им го дадох да разберат. Дадох много ясни инструкции. Ако нещо такова се случи, те ще ги изтрият от лицето на Земята“, заяви американският президент пред News Nation.
***
Според някои медии и анализатори, вторият мандат на Доналд Тръмп е „подарък“ за Владимир Путин. Това мнение се подкрепя от редица факти и някои „замаскирани теории“. Някои твърдят, че още в Аляска двамата лидери са си поделили света, но дали това е така, предстои да разберем.
Според Die Welt помощта на САЩ за Украйна е пресъхнала и изтеглянето на американците от континента е реалистичен сценарий. Доналд Тръмп отказа да даде ракети „Томахоук“ на Украйна, защото „не иска да се разделя с неща, от които се нуждаят САЩ“.
На няколко пъти беше разочарован както от Зеленски, така и от Путин. Преди дни Доналд Тръмп обвини президента на Украйна, а не руския лидер за неспособността да сложи край на войната в Украйна.
***
Руският президент Владимир Путин прекара близо две десетилетия в опити да подкопае силата на НАТО. Сега, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп се стреми към контрол над Гренландия, Русия триумфално наблюдава, как Алианса се разкъсва от проблемите си, съобщава The Wall Street Journal.
По-рано руският външен министър Сергей Лавров отхвърли твърдението на Тръмп, че Русия ще анексира острова, ако САЩ не го направят, заявявайки, че Москва няма такива планове. Той също така приветства желанието на Тръмп да анексира острова, сравнявайки Гренландия с първото анексиране на територия от Русия в Украйна - анексирането на Крим през 2014 г.
Коментарите директно отразяват опасенията на някои европейски лидери, че решението на Тръмп да анексира Гренландия би подкопало международното право и потенциално би окуражило Путин допълнително в Украйна и Източна Европа.
***
Случаят с Епстийн отново се сблъска с властта. Една от жертвите му заведе дело в съд в Ню Йорк, в което упреква за „потайност“ Министерството на правосъдието, което не е публикувало в пълния обем досиетата на осъдения сексуален престъпник, въпреки законодателното одобрение и изричната подкрепа на президента Доналд Тръмп.
„Като една от жертвите, това неспазване не е просто процедурно нарушение, но е и дълбоко лично. Продължаващото неспазване увековечава същата потайност, която е позволила тези престъпления да продължат безконтролно в продължение на години“, се казва в писмото, което Хейли Робсън (на снимката), една от жените, съобщили, че са жертва на педофилската група на Епстийн, е изпратила до съд в Югоизточния окръг на Ню Йорк.
В писмото се добавя, че забавянето на Министерството на правосъдието в публикуването на досиетата в пълен размер „подсилва болезненото и твърде познато послание, че законът няма обхват над богатите и влиятелни лица, чиито действия са довели до тези престъпления“.
***
)