)
Нейните коментари идват на фона на нарастващите усилия на САЩ да сложат край на почти четиригодишния конфликт, който отне живота на стотици хиляди хора и опустоши части от източна и южна Украйна.
Последвайте канала на
Нейните коментари идват на фона на нарастващите усилия на САЩ да сложат край на почти четиригодишния конфликт, който отне живота на стотици хиляди хора и опустоши части от източна и южна Украйна.
Последвайте канала на
Европейската комисия заяви, че преките преговори с руския президент Владимир Путин ще трябва да се състоят "в даден момент“, ако искаме войната в Украйна да приключи, предава Еuractiv.
Тези коментари идват след като френският президент Еманюел Макрон и италианският премиер Джорджа Мелони наскоро призоваха за преки преговори на ЕС с руския лидер.
Русия също така отхвърли плановете на Великобритания и Франция да разположат миротворчески сили в Украйна след края на конфликта, както бе посочено миналата седмица в декларация за намерения, подписана от Париж, Лондон и Киев.
Кремъл обаче предупреди, че всякакви западни войски ще бъдат считани за "легитимни цели“ от руската армия.
Очаква се американският държавен секретар Марко Рубио да обсъди войната в Украйна с германския външен министър Йохан Вадефул в понеделник във Вашингтон.
Путин, който многократно е обвинявал европейските страни, че саботират мирните преговори, водени от САЩ, като поставят нереалистични изисквания към Москва, заяви миналия месец, че би бил отворен за преговори с ЕС, ако те са "базирани на ситуацията, която се развива на място“.
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че иска Берлин да помогне за "гарантиране“ на примирие в Украйна, но засега изключва разполагането на германски войски на украинска територия.