Неговото предвиждане е, че няма да се реализира дългоочакваният президентски политически проект.
Той отбеляза, че следващата цел пред формацията му е да се постигне по-добро икономическо развитие на страната ни и повишаване на доходите на българските граждани.
Всеки има право да мечтае. Така Румен Христов, лидер на СДС и зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, коментира заявките на "Продължаваме промяната-Демократична България" и на "Възраждане", че ще се опитат да съставят правителство в следващия парламент.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов също заяви, че партията му е готова да управлява отново, за да се запази ръста на икономиката и направеното от правителството на Росен Желязков, след като премиерът в оставка върна първия проучвателен мандат за съставяне на ново правителство в сегашното Народно събрание.
"Имахме правителство на малцинството. То беше много трудно като коалиционна спойка. Беше сформирано с важната задача България да стане член на еврозоната и да влезе в Шенген. Това беше изпълнено, както и много други неща. Подаването на оставка е нещо демократично. Понеже сме убедени, че ще бъдем първа политическа сила, нормално е да дадем заявка, че ще се опитаме да съставим правителство и в следващия парламент, което няма да е никак лесно", заяви Христов.
Лидерът на СДС се съмнява, че е възможно да се постигне нова управленска формула в този парламент: "Мисля, че е изчерпан и колкото по-скоро са изборите, толкова по-добре".
Христов коментира притесненията на хората заради покачването на цените" "Това ще го обясня с недобросъвестните търговци, производители и т.н. Цените не се увеличават заради еврото, нито от правителството. Прави се всичко възможно, но не може да се огрее навсякъде. Ще минем и този период. Всеки се опитва да хваща риба в мътната вода, част е от манталитета на българите. Това ще се успокои, ще мине. Очаквам много положителен ефект при овладяване на инфлацията и помощ от страна на новата валута за увеличаване на доверието в България – повече инвестиции и икономически растеж".
Той отправи апел за обединение на всички проевропейски партии у нас на предстоящите президентски избори: "Ако десните не намерим подходяща фигура и не се обединим, шансът на някой, който гледа повече към Русия, а не към Европа, не е малък. Ние сме изправени пред историческо решение".
Той запита "Продължаваме промяната-Демократична България" кои са партньорите им, с които възнамеряват да спечелят вота за нов държавен глава: "Понякога трябва да мислим повече държавнически. Има подадена ръка, ще видим дали тя ще бъде отхвърлена".
)