„Ето как изглежда ритуалът по поемане на бойни дежурства за наземната ракетна система „Орешник“, заяви беларуското Министерство на отбраната в съобщение в своя Телеграм акаунт, където публикува гореспоменатото видео.
„След като системата беше въведена в експлоатация и изпитана от интегрирана съвместна група, ракетният дивизион „Орешник“ започна да извършва бойни действия в определени райони в страната ни“, обясниха от Министерството на отбраната.
От там добавиха, че „системата е способна да поразява цели на разстояния до 5000 километра, може да бъде оборудвана с конвенционални и специални бойни глави и може да бъде изстрелвана от всяка точка по маршрута на бойното патрулиране“.
На 18 декември Лукашенко потвърди, че „Орешник“ е бил разположен в европейската страна и добави, че е „на бойна служба“.
„Стратегическата отбрана е възможна чрез военно сътрудничество, предимно с Русия“, заяви той по време на телевизионно обръщение към нацията.
Беларус е важен съюзник на Русия в Европа и територията ѝ беше използвана от Москва за започване на инвазията в Украйна през 2022 г. по заповед на руския президент Владимир Путин, припомня La Razon.
Беларуското правителство публикува днес видеоклип, показващ разполагането на руската хиперзвукова ракета „Орешник“, способна да носи ядрени бойни глави, на негова територия, след като беларуският президент Александър Лукашенко обяви, че системата вече се намира в европейската страна, съюзник на Москва.
От военното ведомство поясниха, че „преди да поемат бойни роли, специалистите по изстрелване, комуникации, охранителна и електрозахранваща техника, както и механиците на ракетните системи, са преминали ново обучение с използване на модерно оборудване“.
)