Повишението на минималната заплата в Испания ще бъде между 3,1% и 4,7% през следващата година. Това предлагат експертите на Министерството на труда в страната. Възможните варианти са увеличение с най-малко 37 евро на месец и най-много 56 евро.
В момента минималната заплата в Испания е 1184 евро на месец. Ако бъде одобрен долният праг, възнаграждението ще бъде 1220 евро, а ако правителството се спре на по-високата възможност, то ще достигне до 1240 евро бруто на месец при 14 плащания годишно.
В крайна сметка институциите постигнаха съгласие служителите, които получават най-ниските възнаграждения да не плащат данъци върху тях.
Испанското трудово законодателство задължава работодателите да изплащат на работниците си две допълнителни възнаграждения годишно, освен 12-те месечни заплати. Двете допълнителни плащания са разглеждани като задължителна част от годишното възнаграждение.
Предложението на експертите противоречи на проектите на работодателите и синдикатите. Бизнесът настоява за увеличение с 1,5%, докато синдикатите очаквано заложиха повишение от 7,5 на сто. Окончателното решение, прието в края на миналата година, увеличи минималната заплата с 4,4%. Тогава се разрази и политически скандал след като от Министерството на финансите поискаха тя да стане облагаема, но срещна силен отпор от Министерството на труда, пише БНР.
)
)
)
)
)
)
)
)
)