В централното фоайе на Военномедицинска академия (ВМА) се проведе традиционното отбелязване на Европейския ден на донорството и трансплантацията, предаде репортер на Novini.bg.
По традиция и тази година бе изказана признателност и благодарност към близките на донорите, които въпреки трудния за тях момент, са дали разрешение за органно донорство.
Тази година „Дървото на живота” във ВМА, в памет на донорите, беше допълнено с имената на четирима души, дали през 2022 г. шанс за втори живот на тежкоболни пациенти, трансплантирани в лечебното заведение.
Ръководителят на ВМА проф. д-р Венцислав Мутафчийски благодари на екипите на лечебното заведение, които допринасят за спасяването на десетки животи, и отбеляза, че в реализирането на една трансплантация участват над 70 души.
Проф. Мутафчийски изказа своите благодарности и на Военновъздушните сили, които винаги са насреща при осъществяването на поредната донорска ситуация.
Искам да уверя Министерство на здравеопазването, че ВМА ще продължи да инвестира в тази дейност, макар тя да не е икономически изгодна, но тя е абсолютно значима за държавата. Самият факт, че нито една частна болница не се занимава с тази дейност показва ясно колко икономически неизгодна е тя, обясни проф. Мутафчийски.
От своя страна здравният министър доц. Силви Кирилов заяви, че се прекланя пред подвига на всички близки на починали, взели решението да дадат шанс на други хора да живеят.
Последвайте канала на
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)