Обществен гняв и масови протести заляха цяла Аржентина след новините за бруталното убийство на три момичета от местен наркокартел.
Бренда дел Кастийо (20), Морена Верди (20) и Лара Гутиерес (15) са били изнасилени, измъчвани и накрая разчленени от престъпна група от Буенос Айрес, зад която стои се предполага, че стои наркобаронът „Ел Хефе“.
„Днес тези три момичета ги няма, но насилието остава“, каза Антонела Полти, учителка и феминистка пред агенция ЕФЕ.
За Нина Бруго, исторически лидер на движението „Ni Una Menos“, ситуацията изисква колективен отговор: „Няма да позволим това да продължава да се случва. Животът ни е заложен на карта и ние ще го защитим.“
Жестокостта на случая предизвика възмущение сред населението, не само заради бруталноста си, но и защото убийците са излъчвали онлайн убийството пред отбрана група зрители. Според властите „цялата сесия на мъчения и убийства“ е била излъчена на живо от самите нападатели като „акт на дисциплина“ за техните жертви и други членове на наркоорганизацията. В един откъс от видеото един от лидерите крещи: „Ето какво се случва с тези, които крадат моите наркотици!“.
Четирима души са арестувани във връзка с престъплението - мъж и жена, открити на местопрестъплението, и двойка, собственици на къщата, където са открити телата - докато силите за сигурност издирват предполагаемия организатор, известен като „Малкия Джей“ или „Хулито“. Той е 23-годишен перуански гражданин, който според аржентинските медии се е стремял да консолидира властта си в бандата. Телата са били погребани и разчленени пред къща, разположена на 45 км от Сиудад Евита.
Откриването на телата в сряда предизвика протести в повече от дузина аржентински градове. Феминисткото движение „Ni Una Menos“ (Нито една по-малко), което се появи през 2015 г., за да привлече вниманието към насилието, основано на пола, накара хиляди хора да излязат по площадите и парковете, за да поискат справедливост и да осъдят правителството на Хавиер Милей, заявявайки, че „държавният антифеминизъм и мерките за строги икономии са смъртоносни“. В Буенос Айрес митингът се проведе на площад „Флорес“, където сред знамена и транспаранти се чуваха скандирания „Нито една по-малко, искаме да живеем“.
)