***
Водещите новини за деня до 13.00 ч.,
на 24 юли
______________
Богомил Петков уточни, че в сигнала се твърдяло, че корупционната схема се изразявала в това, че Петков е поискал подкуп от 50 000 лева подкуп като кмет на район „Витоша“. А аз им обясних, че съм депутат, не съм кмет на район „Витоша“, но ми казаха, че въпреки всичко, трябва да напиша обяснения. За мен това е поредният тормоз срещу членове на „Продължаваме промяната“, подчерта Богомил Петков.
„Тази случка изглежда нелепа на пръв поглед, но може да се окаже, че освен списъка с 88 кметове, за който говори Ивайло Мирчев, да има и един друг списък, който е с народните представители на „Продължаваме промяната“ и някой да е объркал списъците“, коментира Николай Денков.
„В 10.14 ч. ми се обади служител на Комисията за противодействие на корупцията – г-н Шопов, и ми каза, че трябва да вземе обяснение по анонимен сигнал срещу мен, като кмет на район „Витоша“ за това, че съм участвал в корупционна схема. Това е по поръчение на Софийска градска прокуратура, с прокурор Емилия Варадинова.
Да ме викат по анонимен сигнал като депутат да давам обяснения за нещо, след като никога не съм бил кмет на район „Витоша“, нито на някакъв друг район, за мен е безобразие. Това е тормоз, заяви Петков.
***
В протест под мотото „Образованието е право – не привилегия!“ взеха участие студенти не само от София, но и от други градове в страната.
„Това не са решения, които могат да решат проблема на 40 000 студенти в страната, които в момента страдат заради липсата на дългосрочна политика в сферата на висшето образование“, заяви за БТА по време на протеста Александър Танев – студент по специалност „Право“ в платена форма на обучение в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
***
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата. След гласуването, Кирил Добрев, председател на транспортната комисия, благодари на всички депутати и експерти, които са участвали в изготвянето и обединяването на петте законопроекта.
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
***
Пияна рускиня, пребиваваща постоянно в България и развиваща бизнес по Южното Черноморие, е причинила вчерашния огромен пожар в Свети Влас, при който изгоряха напълно 23 автомобила, разказа пред Lupa.bg собственик на едно от унищожените от огнената стихия возила.
Пожарът в курорта Свети Влас избухна на 23 юли около 15 часа следобед на нелицензиран паркинг, собственост на общината, разположен в близост до хотелския комплекс „Макон“ и други сгради на ул. „Средна гора“ и предизвика паника сред туристите заради гърмящите резервоари на паркираните автомобили.
Евакуирани бяха множество туристи, а преди огънят да бъде овладян, бяха изпепелени напълно 23 возила, а няколко други пострадаха частично.
„Пожарът беше предизвикан от рускиня, живееща на втория етаж на жилищна кооперация на ул. „Средна гора“, видях я с очите си как метна фаса от прозореца си в тревните площи. Преди това тази същата изхвърли още поне два-три фаса, сякаш искаше умишлено да предизвика пожар“, разказва столичанин, чийто автомобил БМВ е изгорял напълно.
От видеа, публикувани в социалните мрежи, също се вижда, че огънят тръгва от тревното пространство на жилищна кооперация, а не от гръмнала газова бутилка на автомобил, каквато версия беше лансирана първоначално от полицията и пожарната в Несебър.
***
Официална причина откъде е тръгнал пожарът още няма. Местните обаче имат съмнения.
Причината за пожара най-вероятно е от полигона, защото всеки ден има стрелби.
„Чухме изстрели и даже снаряди. Аз съм служил войник. Мисля, че мога да различа снаряд - не са се замеряли деца с прашки“, коментира Боби Станков.
От военното министерство и днес заявиха, че стрелба в района не е имало в неделя или понеделник. Сателитите на европейската космическа програма и на НАСА, обаче показват първото място, където е засечен пожар - до военното стрелбище до Сливница в понеделник в 12:38 часа по обед. Софийската окръжна прокуратура започна разследване за палеж. На фона на бедствието – лъч надежда. Параклисът над село Безден, който е на пътя на пламъците, не е изпепелен.
***
След потушаване на пламъците и проведени действия по разследването е установено, че съпричастни към деянието са четирима братя, които от скоро живеели с родителите си на палатка в района.
Същия ден те си играели със запалка, като си свивали цигари от стар кашон. Кашонът се възпламенил и ситуацията излязла от контрол.
***
Пътнически самолет Ан-24 се разби в Амурска област в Русия. Няма оцелели след трагедията, съобщиха от пресцентъра на регионалния център за гражданска защита и пожарна безопасност.
„Директорът на летището в град Тинда съобщи, че при падането на Ан-24 машината се е запалила. При облет с Ми-8 от въздуха не са открити оцелели“, се казва в съобщението.
***
Паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО беше повреден в историческата част на Одеса при масираната руска атака с дронове срещу града тази нощ, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер.
По негова информация нападението е причинило и други материални щети, както и пожари.
***
Америкнаският президент Доналд Тръмп каза, че САЩ са готови да намалят митата си, застрашаващи европейските стоки, ако ЕС отвори още пазара си за американските компании, предаде ДПА, цитирани от БТА.
„Ако те се съгласят да отворят Съюза за американския бизнес, ние ще им позволим да плащат по-ниски тарифи“, каза лидерът на САЩ на събитие, посветено на изкуствения интелект.
Той имаше предвид продължаващите търговски преговори с Брюксел. Тръмп добави, че в момента между двете страни се водят сериозни преговори.
САЩ преговарят от седмици с ЕС за сключване на търговско споразумение, чрез което да се избегне влизането в сила от 1 август на 30-процентни митнически ставки за облагане на вноса на стоки от Евросъюза.
***
Тайланд е извършил въздушно нападение с изтребители F-16 тази сутрин срещу Камбоджа. В резултат от атаката са били поразени военни стратегически обекти, съобщиха тайландски военни източници.
Новината за нападението дойде едва няколко часа след първите съобщения за стрелба от двете страни на границата.
Въздушните удари представляват нов етап във военната ескалация, които идват ден, след като правителството в Банкок отзова своя посланик в Камбоджа, и същевременно експулсира камбоджанския посланик Хун Сароеун.
***
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун призова войниците си да се подготвят за „истинска война“, предаде днес севернокорейската новинарска агенция КЦТА.
Ким даде заръката по време на артилерийско учение, на което присъстваше лично.
На снимки, разпространени от КЦТА, се вижда как Ким говори пред войници. На други снимки се вижда как внимателно наблюдава артилерийската стрелба, като е обграден от няколко командири от севернокорейската армия, пише БТА.
***
Трогателно видео показва Ози Озбърн около кухненската маса със семейството си, заснето само два дни преди смъртта му, пише „Дейли мейл“.
Британската рок звезда и вокалист на Black Sabbath казва весело „добро утро“ на дъщеря си Кели, която го нарича „татко“, докато прекарват време заедно в имението му Welders House в Бъкингамшир, което е обявено за паметник на културата от II степен.
Музикалната легенда, наричана Принца на мрака, почина във вторник на 76-годишна възраст, само няколко седмици след като се качи на сцената за последното си шоу с Black Sabbath, а семейството му потвърди трагичната новина.
„Дейли мейл“ разкри вчера, че в имението на Озбърн е била извикана въздушна линейка, а парамедиците са се борили да спасят живота му в продължение на два часа. Дъщеря му Кели Озбърн, на 40 години, сподели видеото с феновете си в Инстаграм на 20 юли, само два дни преди смъртта на певеца.
***
)