"Канцлерът Фридрих Мерц в миналото заяви напълно точно, че руските нападения срещу цивилни цели трябва да имат като последствие доставка на ракети "Таурус", заяви Кличко в статия за германския вестник "Билд".
"Целите на Путин са напълно ясни. Той иска да постави цяла Украйна под свой контрол, каквато и да е цената", заяви той. "Ако не го спрем заедно в Украйна, той ще нападне след това и други държави", предупреди столичният кмет.
Предшественикът на Мерц, Олаф Шолц, отказа да достави ракети "Таурус" с обсег от 500 километра от страх да не въвлече Германия още повече във войната.
"Знам, че има и загинали", уточни плененият пред ТАСС, пише БТА.
Кметът на Киев Виталий Кличко призова Германия да изпрати на Украйна крилати ракети "Таурус", след като канцлерът ѝ Фридрих Мерц загатна, че е готов на подобни доставки, предаде ДПА.
Градоначалникът посочи и засилващия се "чист терор" на руския президент Владимир Путин. "Две хиляди сгради бяха разрушени в града ни. Отново и отново има ранени и загинали", допълни той. Според Кличко Путин е демонстрирал, че не иска примирие, мир или край на войната.
Междувременно плененият от руските сили украински военен Богдан Карасьов заяви пред ТАСС, че наемници от Италия служат като оператори на дронове в състава на неговата 23-а механизирана бригада. Предалият се в района на границата между Донецка и Днепропетровска област боец заяви, че това не са първите чужденци, които са управлявали БПЛА в бригадата.
)