Когато Дейвид Фрум написа в The Atlantic („За Тръмп това е генерална репетиция“, 8 юни, 2025), че изпращането на Националната гвардия е „предупреждение за това какво да очакваме, когато властта на Тръмп бъде застрашена“, той не просто предполагаше и не просто пишеше журналистически статии…
… той биеше тревога. И оттогава, както виждате, нещата стават само по-зле и по-зле.
Това, което се разиграва в Лос Анджелис днес, изглежда не толкова като опит за контрол над тълпата, колкото като „кастинг“ за авторитарно управление – пред очите на цялата нация, с федерални войски в ролята на статисти; и с верните MAGAти, които в момента са изправени пред новите си роли – кой е най-надъхан да плюе върху американската демокрация, за да се хареса на новия цар и господар.
В началото на месеца имиграционните служби (ICE – Гестапото на Тръмп) започнаха вълна от набези в Лос Анджелис, насочени към нелегални имигранти и нарушители на трудовото законодателство.
Както отбеляза Фрум: „Заповедта за разполагане на Националната гвардия в Лос Анджелис е предупреждение“. До 8 юни този ход вече не беше предупреждение, а действие: президентът „федерализира“ Калифорнийската национална гвардия, изпращайки 2000 войници, последвани от още 700 морски пехотинци и допълнителни 2000 гвардейци.
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)