)
Изследователи твърдят, че под повърхността на Луната може да се крият над 1 трилион долара в платина. Както се посочва в статия, публикувана в списанието Planetary and Space Science, независимият изследовател Джаянт Ченамангалам и екипът му са установили, че от приблизително 1,3 милиона кратера с диаметър над 1 километър, почти 6 500 са създадени от астероиди, съдържащи големи количества платина, както и други ценни руди като паладий и иридий.
За учените, обаче, привлекателното не е само обещанието за огромно богатство — приходите от добива на тези руди могат да бъдат използвани за изследване на Космоса.
"Днес астрономията се прави, за да задоволим любопитството си," казва Ченамангалам пред New Scientist — изненадващо цинично изказване, което вероятно ще повдигне вежди сред други изследователи. "Има много малко практически приложения и се финансира главно с пари на данъкоплатците, което означава, че науката е зависима от правителствени политики".
"Ако можем да монетизираме космическите ресурси — било то на Луната или на астероиди — частни компании ще инвестират в изследването на Слънчевата система", допълва той.
Ченамангалам, който има докторска степен по астрофизика и е бил постдокторант в Оксфордския университет, открива, че може да има "много повече кратери на Луната с остатъци от руди от астероиди, отколкото има достъпни рудоносни астероиди".
Добиването на руди от тези кратери би било значително по-лесно, отколкото пътуване до далечни астероиди, които обикновено нямат достатъчно гравитация за стабилни минни операции.
Но дали експлоатацията на Луната с цел печалба би била законна, остава много по-неясен въпрос.
Както посочва New Scientist, Договорът за космоса, подписан през 1967 г., налага строги правила относно добива на ресурси от космоса, като забранява на която и да е нация да претендира за собственост върху "Луната и други небесни тела".
Въпреки това, експерти твърдят, че тези правила може да оставят вратички, чрез които правителства да получават лицензионни права за извличане на ресурси. В опит да бъдат установени международни правила, САЩ създадоха договорите "Артемида" — необвързваща рамка за сътрудничество. Но Китай и Русия не са я подписали, което поставя под въпрос нейната легитимност.
С други думи, надпреварата за повърхността на Луната вече е започнала, а за участващите в нея залогът става все по-апетитен.
Последвайте канала на