В Министерството на правосъдието започва подготовка на проект за детско правосъдие.
Според него трявбва да се включват повече социални услуги от страна на държавата и активност от страна на родителите в работата с младежите.
Правосъдният министър Георги Георгиев обясни, че това е изцяло нов законопроект, от какъвто страната ни се нуждае, тъй като приетият и действащ в момента закон е от края на 50-те години.
"Очевидно е, че съвременните проблеми трябва да бъдат решавани със съвременно, модерно и адекватно законодателство. Именно това е задачата, която съм поставил на голяма работна група, в която ще включим представители на академичните среди, магистрати, съдии, прокурори, следователи, представители на МВР, специалистите от съответните комисии за противообществени прояви, детски психолози и неправителствен сектор. Неведнъж са правени опити такъв закон да бъде изготвен и придвижен. Нашата амбиция е в рамките на годината да имаме завършен законопроект", обясни министър Георгиев.
"Не можем да третираме тийнейджърите, които нарушават обществения ред само със санкции, само като правонарушители. По отношение на тях, знаете, не могат да се прилагат по правило и стандартните мерки за задържане, тъй като могат да имат много по-лоши последици спрямо противобщественото деяние. Още повече говорим за млади хора, у които не се е формирала трайна нагласа за извършване на престъпления, така че трябва да има адекватна законодателна мярка, която да предвижда мерки на подкрепа, на закрила, добави министърът.
По думите му включването в агресивните групи, наречени "локали", има няколко причини: "От една страна е средата, а от друга желанието да бъдат приобщени, да бъдат част от някаква група, в която да се докажат. Това обаче е недопустимо. Това е нарушение на обществения ред, на което държавата трябва да отговори с адекватни, модерни мерки. Работата по превенция е ключова, защото правосъдното министерство се намесва едва когато са налице резултатите от противообществените прояви. Нашата задача е да се опитаме в по-голяма степен да предотвратяваме причините".
)