Национална протестна акция се провежда на работещите в трите обществени медии - БНР, БТА и БНТ под надслов "Трудът в медиите има стойност".
Протестът е организиран от синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа" в трите медии с настояване от държавния бюджет да бъдат отпуснати допълнителни средства в размер на общо 14 млн. лв. за увеличение на възнагражденията.
На протеста е и президента на КНСБ Пламен Димитров.
От БНР, БНТ и БТА изпратиха поздрави на всички, които не дават и заради тях всички журналисти са на улицата.
)
"Заплащането на труда не зависи и от формата на собственост на медията", заявиха недоволните и изразиха благодарност на всички от частните медии. Те напомниха, че и техният труд е неправилно заплатен и призоваха всеки един да има право на живот, а не да е принуден да избира между него и професията си.
"Без пари, няма новини", напомниха недоволните.
Минути след старта на протест от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) заявиха пълната подкрепа на исканията за достойни условия на труд на работещите в Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
„Неотдавна АЕЖ – България призова българските власти да се включат в кампанията на Съвета на Европа „Журналистите имат значение“, отбелязват от асоциацията. По думите им осигуряването на адекватно финансиране на обществените медии е неизменно условие за това. „Лошите материални условия създават зависимости, а България и българската демокрация имат нужда от силна журналистика, която е коректив на властта, работи за обществения интерес и е вярна на фактите“, посочват от АЕЖ-България.
От асоциацията отбелязват, че в по-дългосрочен план е необходимо да се преосмисли моделът на финансиране, така че бюджетите на обществените медии да бъдат гарантирани независимо от политическата конюнктура.
Според резултатите от последното изследване на свободата на словото на АЕЖ – България от 2024 г., около 45% от взелите участие журналисти свидетелстват, че през последната година доходите им или са останали без промяна, или дори са се понижили, а около 40% посочват, че има известно повишение в доходите им, без да е ясно дали това повишение компенсира нарасналите цени заради инфлацията, припомнят от АЕЖ-България. Допълват, че във време на дълбоки социални раздори, подхранвани от дезинформация и пропаганда, е ключово страните от Европейския съюз да защитят свободата на медиите и журналистиката. Тази защита не струва скъпо, но е от жизнено значение за запазване на демократичния ни начин на живот, коментират още от организацията.
)
Протестът на медиите се подкрепя и от шофьорите на градския транспорт в София.
)
"Каква е тази държава, ако няма 14 милиона лева?", попитаха шофьорите.
Последвайте канала на