Втори ден без наземен градски транспорт в София. В сряда служителите в общинските дружества обявиха, че излизат в гражданско неподчинение.
Екип на NOVA се срещна с протестиращите в трамвайно депо "Банишора". Там работят близо 300 души - 180 ватмани и още 100 души технически персонал.
"Не сме съгласни с предложението на кмета тези 300 лева да ни ги дават към бонуса. Защото пак ще продължим с извънредния труд. И пак увеличението остава едни 300 лева, което е нищо на фона на скока на цените. Предлагаме на кмета - вместо да правят улици и парите да се наливат в бетон - да останат при хората. София без хора не става. Искаме увеличение на парите, а не да се правят ремонти на парче и средствата да изтичат по други сметки", заяви един от протестииращите ватмани.
Той подчерта, че е с 30-годишен стаж. Той посочи, че заплата му е около 2700 лева, но това са пари, които получава с много извънреден труд. "Взимат ми 5-6 почивки, за да направя тази заплата. Ако в един месец се работи по 160 часа - ние работим по 230 часа месечно. Тоест четири седмици при нас се смята по 6 седмици, защото имаме по 80 часа извънреден труд", обясни ватманът.
И заяви, че по-младите му колеги се отказват да работят - не само заради ниските заплати, но и заради липсата на време за личен живот.
Припомняме, че след като в сряда не се състоя среща с кмета Васил Терзиев, за да обсъдят исканото увеличение от 15 %, през медиите градоначалникът ги покани на разговор днес. Според служителите обаче, увеличение от 100 лв. върху заплатите им, което предлага местната власт, е унизително и те няма да го приемат. За момента метрото работи по график, но от синдикатите обявиха, че обмислят и подземната железница също да спре работа.
По данни на Общината средната брутна заплата в „Метрополитен” е 4 800 лева, а в автотранспорта – 3 900 лева. Общината предлага стартова минимална заплата от 1 780 лева плюс общ бонус около 400 лева.
Последвайте канала на