Още в началото на днешното редовно заседание на Народното събрание депутатите решиха да излязат в 15-минутна почивка, поискана от Хамид Хамид от ДПС - Ново начало.
Изслушването на министъра на енергетиката Жечо Станков, бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева и бившия служебен министър на енергетиката и настоящ изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов за договора с „Боташ“ да се отложи за утре, точка първа в дневния ред, реши още НС.
Депутатите отхвърлиха искането на „Възраждане“ за включване в дневния ред на предложението им за провеждане на референдум с въпрос: „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 г.?“
Петър Петров подчерта, че ако не подкрепят този референдум на прегласуване, „Има такъв народ“ показват, че са обслужващ персонал на Делян Пеевски.
„Хубаво е да прекъсвате комплексирани представители на политически партии, които в невъзможността си да организират нещо обвиняват други. Говорейки кой кого командва, като те ходиха на едно конкретно място скоро. Очакват друга партия да вършат работа, която те не могат да свършат – това е малоумно“, обърна се Тошко Йорданов към председателя на НС Наталия Киселова.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова е действала в нарушение на Конституцията, грубо погазвайки я, превишила е правомощията си или се "е подчинила на някой свой господар в този парламент". В залата съзираме неистов страх от гласа на българите, прочете в декларация от името на парламентарната група Юлиана Матеева във връзка с върнатото вчера като недопустимо предложение на президента за произвеждане на национален референдум за еврото от парламентарния председател.Националният интерес изисква диалог, прозрачност, изтъкна тя и подчерта, че "Величие" ще настоява гласът на българските граждани да бъде чут. Формацията се обябява "срещу това с авторитарни практики да се подменя народният суверенитет".
"Има закон. Когато събрахте подписи, ние ви подкрепихме. Съберете си и сега. Не можем да подкрепим всяко малоумно предложение. Избивайте политическата си импотентност не през нас. Разбирам, че комплексите ви са големи, тъй като ИТН са в управлението - нещата, които ние защитаваме, се случват, а вашите неща не се случват, защото нямате акъл. Търсете си мнозинство, не ни се отваряйте", каза още Йорданов към "Възраждане".
„Президентът ги задуши и уби като партия“, коментира Станислав Балабанов.
Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите в срок от шест месеца да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България.
Създаването на пътната карта бе подкрепено със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 въздържали се.
В мотивите към предложения проект на решение се посочва, че през 2024 г. са изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България - Анализ на системата на задължително пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика; Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет; Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 г. и Проучване на обществените нагласи за актуализиране на съществуващата пенсионна система, осъществено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание. Изтъква се, че всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии. Има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчват се реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране.
Депутатите приеха редакционната поправка, направена от вносителя Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, в проекта на решение думата "министерство" да се замени с "министър". В първоначалния вариант текстът на решението предвиждаше Министерството на труда и социалната политика да изготви пътната карта.
По време на разискванията Божидар Божанов направи бележка, че обикновено с такива решения Народното събрание задължава министъра като орган на власт, а не министерствата като административни структури. Той не направи редакционна поправка, но в края на разискванията такава бе предложена от вносителя.
Депутатите решиха и да удължат днешното работно време до приемането на т.4 от дневния ред на парламента.
Точката касае законопроектите за промени в Закона за висшето образование.
Попълнен бе съставът на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание с избора на заместник-председател и двама членове.
За зам.-председател мнозинството одобри кандидата на ГЕРБ-СДС Кристина Андонова-Хитрова. Тя получи 112 гласа в подкрепа, 54 бяха "против“ и 44 депутати се въздържаха.
В КРС като членове влизат Петър Мутафчиев (117 "за“, 60 "против“ , 36 "въздържал се“), номиниран от "БСП - Обединена левица", и Нейчо Величков от "Има такъв народ", за когото гласуваха 114 депутати, 68 бяха "против“, а 36 - "въздържал се“.
"Продължаваме промяната - Демократична България“ номинираха за член Жулиета Мандажиева, но тя не получи достатъчно гласове. Подкрепиха я 27 депутати, 82 бяха "против" и 101 се въздържаха.
Не срещна нужната подкрепа и кандидатът за член на регулатора от ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС Рушен Риза - 18 народни представители бяха "за“, 93 гласуваха "против“ и 99 се въздържаха.
Последвайте канала на