Борислав Сандов: Обзсоляването на морска вода е вариант за справяне с кризата

1052
Борислав Сандов: Обзсоляването на морска вода е вариант за справяне с кризата
© Булфото

Загубите на вода по трасетата на места са до 80%, средно за страната са около 60%, това е на база уредите, които имаме. Ние за 1/3 от населените места нямаме уреди колко влиза, колко излиза - прекрасна почва да за крадене, безхаберие. Това заяви бившият министър на екологията Борислав Сандов в студиото на "Денят ON AIR".

По думите му органите, които би трябвало да търсят отговорност, не разбират много от материята. По-удобно им е така. Водните проекти се финансират с огромни средства, но значителна част от тях вероятно не се използват по предназначение.

"Да се прикрият кражби, защото има такива. Има и един раздут щат, макар и с ниски заплати на ВиК дружествата, които са към министерството, което няма потенциал за тях", заяви Сандов.

През лятото се очаква бедствено положение в община Стралджа заради безводие

През лятото се очаква бедствено положение в община Стралджа заради безводие

ВиК дружествата не трябва да бъдат под шапката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), тъй като ведомството няма потенциал да ги управлява ефективно. "По ПВУ внесох документ, с който щеше да има изсветляване на сектора – за над 200 млн. лв., но този проект беше провален, отпадна", каза бившият екоминистър.

Препоръката му е, отпадналите средства по ПВУ да бъдат родно финансиране, с което да се изсветли секторът.

Липсата на прозрачност и ефективно управление води до ситуация, в която проблемите се решават "кръпка по кръпка", вместо да се изготви дългосрочна стратегия, убеден е Борислав Сандов. Данните показват, че въпреки валежите, водните нива в 52 значими язовира в България са по-ниски от предходните години.

"Когато аз отговарях за тези 52 значими язовира, разликите бяха големи – около 20% повече полезен обем за битови нужди и за напояване", подчерта гостът в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тази тенденция може да доведе до сериозни проблеми през туристическия сезон, особено в чувствителни райони като Черноморието, където язовир "Камчия" е на 40%, а "Тича" – на 44%.

Сандов подчерта, че има над 500 населени места, които не попадат в мрежата на ВиК операторите.

Като възможно решение на проблема с недостига на вода той посочи инвестиция в станции за обезсоляване на морската вода. Има множество незаконни сметища не само в столицата, но и в цялата страна. Те влошават екологичната ситуация. Част от тях са резултат от недобросъвестни домакинства и бизнеси, но основният проблем е ниският контрол от страна на общините, изрази позицията си Сандов.

"Кризата с боклука не е толкова голяма, колкото се представя, в същия момент е достатъчно голяма, за да сме притеснени", допълни той.

Сандов потвърди, че депата в София са пълни. "Пълним това депо 7-8 пъти по-бързо отколкото трябваше да се случи. Заравяме ресурс, отпадъците са ресурс. Много е нисък контролът от страна на общините. Имаме генерално сериозен проблем с отпадъците - минни предприятия, енергийни предприятия, огромен брой обекти, които са в недобро състояние, които влошават жизнената среда на българските граждани", каза още Сандов.

Той е оптимист, че въпреки всички трудности ЕС ще излезе по-силен от глобалните кризи.

"Ако ние се интегрираме с влизане в Еврозоната - ще бъдем по-силен играч на глобалната сцена, имаме много да ринем наследени сметища в България", завърши Борислав Сандов.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1052

Свързани новини

Борислав Сандов: Обзсоляването на морска вода е вариант за справяне с кризата | Новини.бг