Novini.bg

Вторичните трусове в Турция може да продължат няколко месеца

2303
Вторичните трусове в Турция може да продължат няколко месеца
© Gettyimages

Земетресението в Турция беше усетено в почти цяла България и на места уплаши хората. Епицентърът на труса е в Мраморно море - на 140 км от Малко Търново и на 200 от Бургас. Учените все още не могат да кажат дали е имало предвестник. 36 минути преди силния трус е имало друг, по-слаб, с магнитуд 3,5. Той е регистриран на почти същото място.

У нас земетресението е усетено най-силно в Югоизточна България. В Хасково и Бургас хората казват, че е разлюляло и на по-ниските етажи.

Соня Колешева, Хасково: Бях вкъщи. Аз не го усетих, обаче мъжът ми го усети два пъти. Мария Савова, Хасково: Усетих го. Детето ми също, вика: "мамо", вън на терасата бях, "земетресение". Викам, няма нищо. Вода ѝ дадох, за да се успокои.

Димитър Павлов, Бургас: Бях у нас, на деветия етаж и доста силно се усети. В 16-етажен блок доста се усети земетресението. Всичко се разлюля. Продължи кратко и успях да сляза по стълбите и да изчакам да преминат трусовете.

МВР: Не е имало необходимост от задействане на BG-ALERT заради труса в Турция

МВР: Не е имало необходимост от задействане на BG-ALERT заради труса в Турция

Част от хората в Бургас са получили на мобилните си телефони съобщение за земетресението, но те не са били от BG-ALERT, заяви премиерът Росен Желязков.

"Информацията е получена от платформи, които са под операционната система на Андроид и нямат връзка с BG-ALERT. BG-ALERT не прави ранно предупреждение за земетресения, защото такава потенциална възможност няма. Нито една система не може да предвиди това, предвид характера на земетресението като бедствие", добави премиерът.

В централната, западната и северозападната част на страната земетресението е усетено само по високите етажи. "Това е доста силно земетресение. Съвсем логично е да се усети и по-надалеч. Това е плитко земетресение, то е в рамките на до 10 км дълбочина".

Трусът се определя като "средно силен" и не би трябвало да предизвика сериозни щети по сградите на засегнатите градове. "Все пак епицентърът е в морето, не е в самия Истанбул. Да се надяваме, че дори и да има, то е нещо дребно. Да направим едно просто сравнение - в Перник беше 5,6 - 5,8. Слава богу, нямаше сериозни разрушения", обясни проф. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.

В първите часове след основния трус има регистрирани над 20 вторични земетресения, които са били със затихваща сила. "Между 4,5 и 5 магнитуд са два от трусовете. Другите са с магнитуд между 2,5 и 3,5 - 4", коментира проф. Николай Милошев.

Потенциалът е вторичните трусове да продължат в дълъг период от време, дори може да продължат месец - два.

"Това е северноанадолският разлом. Всъщност това е западната му част, която стига до Истанбул. Колегите ме подсетиха, че 2019 година горе-долу на същото място е имало земетресение с магнитуд около 5, 5 и малко", добави проф. Николай Милошев.

Турски сеизмолог: Размина ни се - не целият разлом, а само част от него се разкъса

Турски сеизмолог: Размина ни се - не целият разлом, а само част от него се разкъса

Смята се, че този тип земетресения водят до успокояване на сеизмичните зони. "В 70, 80, 90% от случаите всъщност това е едно освобождаване на енергия, когато впоследствие се понаместват земните пластове. И просто липсва такава генерирана енергия, която да доведе до още по-силно земетресение", поясни проф. Николай Милошев, предава БНТ.

Прогнозите през последната година са сочили, че заради натрупаната енергия в северноанадолския разлом има потенциал за земетресение с магнитуд около 7-ма степен, а днешното е със сила 6,2.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
2303

Свързани новини

Вторичните трусове в Турция може да продължат няколко месеца | Новини.бг