Novini.bg

Напрежението в "Захарна фабрика"!

1138
Напрежението в "Захарна фабрика"!
© БНТ

Не е политическа грешка решението за събарянето на незаконните постройки в "Захарна фабрика". Това коментира в сутрешния блок на БНТ д-р Емил Бранчевски, кмет на район „Илинден“.

Според него това е политическа атака. По думите му няколко месеца е продължила подготовката за преместване на хората от разрушените постройки и те са били уведомени къде ще бъдат настанени.

В квартал „Захарна фабрика“ миналата седмица бяха разрушени незаконните постройки, а жителите им вече няколко дена живеят на открито – палят огън и разчитат на дарения за храна.

СО: Осигурен е подслон на хората от разрушените къщи в "Захарна фабрика"

СО: Осигурен е подслон на хората от разрушените къщи в "Захарна фабрика"

„Това е всеки ден, всяка вечер тук палим огън. Ако няма дърва, просто ще замръзне. Не знаеш колко е студено в нощно време? Ама те не знаят, нали? Те си спят по домовете. Добре празнуваха си по селата, по провинцията, а ние тук сме празнували със тухлите“, обясни Илиян Кирилов в предаването „Денят започва“.

Районият кмет на "Илинден" категорично отрече да е политическа грешка, решението му да бъдат съборени незаконните постройки преди Великден.

"В никакъв случай това не е политическа грешка. Спазването на закона никога не може да бъде тълкувано от никой като политическа грешка. Тук става въпрос за едни не просто незаконни постройки. Тук говорим за постройки, които са с непосредствена опасност за живота и здравето на хората. Това е много ключово да се знае. Защо трябва да допуснем някой трябва да умре в тази държава, за да се случи нещо. Защо трябва да допускаме сценарии като в Сърбия, като в Македония, в „Захарна фабрика“, обясни в „Денят започва“ д-р Емил Бранчевски, кмет на район „Илинден“.

Той посочи, че е имало три пожара в „Захарна фабрика“.

„Ако беше станал някакъв инцидент, щяхме да седим тук и да си казваме защо заповедта не беше изпълнена, а не защо е изпълнена", каза д-р Бранчевски.

Той обясни, че незаконните постройки са незаконно свързани с ток и вода.

„Аз когато съм влизал в гетото, някои от бараките бяха свързани с разклонители през стрехите. Свързването с водата беше чрез изкопана една яма до една основна тръба и незаконно присъединение“, посочи кмета на „Илинден“.

По думите му в гетото са 62 души по преброяване от февруари.

„Много голяма част от тези 62 човека имат адреси в различни места на София и в страната. Тоест тези хора нямат основания да бъдат там. Те имат домове и нямат причина да бъдат там“, каза д-р Бранчевски.

Според него е имало добра комуникация със семействата от незаконните постройки и са били съгласни с решението на общината.

„Проблемът дойде чисто политически, когато една конкретна политическа партия, един конкретен кандидат за депутат, Марин Тихомиров, който е кандидат за депутат от „Продължаваме промяната“, реши да създаде проблем там където няма, за да може да си развива политическата кариера“, заяви кмета.

Той отрече районната администрация да не е спазила решение на Европейския съд по правата на човека.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1138

Свързани новини

Водещи новини

Напрежението в "Захарна фабрика"! | Новини.бг