)
Ние сме в еврозоната от 1997 г. на 80% заради твърдия курс, с който сме вързани през валутния борд и т.н., така че де факто хората са свикнали с еврото, без да го разбират напълно, или поне една част от хората. Такъв коментар направи председателят на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) Левон Хампарцумян, цитиран от "Фокус".
"Висока инфлация има в последните години в цял свят – с евро, с монголски тугрици, с японски йени, с щатски долари и т.н. Така че не системата на валутите или валутните системи предизвикат инфлацията.
Други са нещата, които влияят върху това.
)
Левон Хампарцумян: В момента българите живеят най-богато от когато и да било
Не е това проблемът на Хърватия. Хърватия си има определени проблеми в икономиката, които, от една страна, предизвикват инфлация.
"Избори може да има, защото имаме относително слаби политици, които трудно се договарят помежду си, трудно правят коалиции и така. Инфлацията не може да бъде повод за избори, разбира се, или поне тази инфлация, която наблюдаваме около нас.
Избори може да имаме, но не заради приемането на еврото. Приемането на еврото е една национална цел, да кажем. Очевидно икономически активната и по-разумната част от обществото това го има като национален приоритет и национална цел за тази година.
Но това не е панацеята, която ще реши всички проблеми в икономиката, всички проблеми в политиката. Това просто е една стъпка в посока на по-високата ни интеграция с ключовите европейски държави, също и геополитическа котва, която ни държи достатъчно силно привързани към същите държави", каза Хампарцумян.
Последвайте канала на