)
Предполагам, че ще съгласите, че има нещо много симптоматично в това млади хора да изберат да сключат брак навръх големия християнски празник Вход Господен в Йерусалим – Цветница. „Българска двойка даде старт на сватбения сезон в Двореца – Балчик в навечерието на великденските празници”, прочетох в сайта brat-bg.com и честно казано се впечатлих от положителната, позитивна новина.
Мисля, че за такива съюзи, вероятно е изразът - сватби, които са почтени пред Бога и пред хората. Както пише в евангелието според Йоан: „В Кана имаше сватбено угощение и Исус и учениците му също бяха поканени на сватбеното угощение”.
В днешните размирни времена, все по-малко българи решават да скрепяват връзките си чрез брак и сватбени тържества. Затова прелестните церемонии край морето, са още по-впечатляващи.
„Лятната обител на кралица Мария сбъдна мечтата на младоженците, които си казаха заветното „Да!“ в приказната атмосфера на Нимфеума.
Най-романтичното кътче в архитектурно-парковия комплекс вече е резервирано за 52 сватби и пет кръщенета, които ще се проведат до края на 2025 г. Освен от България, двойките, избрали да поставят начало на своите семейства точно в него, ще пристигнат от Румъния, Великобритания, Германия, Франция и дори от далечна Канада.
За сравнение, през цялата отминала година венчавките и кръщенетата в комплекса са били 60 и по всичко изглежда, че през 2025-а, Двореца ще даде старт на съвместния живот на много повече млади хора. Макар и далеч във времето, вече има и пет заявки за сватби през 2026 г.
Повече са и гостите, посетили от началото на годината най-красивото кътче по Северното Черноморие, отчете директорът на Държавния културен институт Жени Михайлова.
До момента почти 8000 души са разгледали резиденцията на кралица Мария, при малко над 5000 посетители, регистрирани за същия период през 2024-а. Отново най-многобройните туристи са от Румъния, следвани от България, Турция, Украйна и Израел”.
Дано впечатляваща традиция тук да се вдигат сватби, доведе още повече туристи в забележителния архитектурно-парков комплекс.
Впрочем, статистическите данни към миналите години сочат, че желанието на българите да сключват такива съюзи, е променливо през различните години.
Най-много се женят хората на възраст 25 и 29 години, а логично най-малко са мераклиите под 18 и над 60 години. Също така при по-зрелите нашенци, по-ентусиазираните за тези занимания са мъжете, отколкото жените – съотношението е 1000 мъже,спрямо наполовина по-малко дами.
Любителите на числата са установили също така, че 3/4 от браковете са сключени от хора живеещи в градовете. Има обаче и области, в които населението, живеещо в селата, е сключилото повече на брой бракове от градското население - в Кърджали, Разград, Силистра и Търговище.
Накратко можем да обобщим, че в последните години има лек спад както на разводите, така и на сватбите.
Ако обаче сте решили да минете под венчило, както казва народът ни, то имайте предвид, че християните са установили, че когато един мъж и една жена планират да се оженят, съветите в Божието вдъхновено Слово са от голяма полза. Вярно е, че Библията не обяснява как точно трябва да протече християнската сватба. И това е разбираемо, защото обичаите и дори правните изисквания се променят в зависимост от мястото и времето.
Последвайте канала на