)
Колегите от БСП са поставили въпроса за реакторите за „Белене” пред нашия лидер, но съвета за съвместно управление ще вземе решението, както и НС. Европа се е насочила към електрификация. Изживява се един нов Ренесанс на ядрените технологии в Европа. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков в предаването „Лице в лице” по БТВ.
Инвеститорите търсят захранване с голямо количество енергия. Те искат тези инвестиции да се случат при нискоемисионни или зелени източници на енергия. Ядрената енергетика минава за беземисионна, която щади околната среда, поясни той.
Продажбата е най-лесното решение. Ние обаче трябва да разгледаме всички възможни решения. За мен е изключително важно, че към днешна дата реакторите се съхраняват спрямо всички изисквания, за да бъдат те годни. Абсолютен приоритет за държавата е изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, коментира енергийният министър.
Аз не съм водил преговори с Украйна за по-висока цена за реакторите. Не съм информиран за това, обяви той по повод информацията от украински депутат, че страната ни е поискала от Украйна 100 млн. долара повече за реакторите от АЕЦ "Белене".
)
България е поискала от Украйна 100 млн. долара повече за реакторите от АЕЦ "Белене", заяви депутат от партията на Зеленски
Договорът с „Шел” е за проучване и търсене на нефт и природен газ в българската акватория на Черно море. Винаги съм твърдял, че българският газ ще е най-евтиният. От друга страна държавата има право да получава и концесионни плащания от добива на природен газ до 30%каза Жечо Станков.
Министър Станков уточни, че блок „Хан Тервел” граничи с територия на турците, където вече се добива природен газ. Именно затова смело мога да заявя, че блокът е изключително перспективен.
Във връзка с условията на договора с „Боташ”, министърът на енергетиката заяви, че има свободна позиция във ведомството и покани Росен Христов да я заеме. „Има няколко основни проблема по този договор, че нямаме достъп до газовата мрежа на Турция, ние заплащаме без значение дали ползваме капацитет или не, което води до разходи от около 1 млн. лева на ден. Тези разходи са осъвременени, в резултат на което за тази година трябва да платим още 20 млн. лева. „Булгаргаз” след сключване на договора с „Боташ” е на загуба от 282 млн. лева.
Последвайте канала на