)
Удостоверяването на липса на данъчни задължения на граждани и фирми да става само по електронен и служебен път между различните ведомства и доставчици на обществени услуги като банки, частни съдебни изпълнители и др. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), предложени от депутати от ПП-ДБ, пише "Сега".
Вносителят Божидар Божанов за пореден път се опитва да премахне част от хартиените документи и да улесни данъкоплатците, като се разшири електронният обмен на данни.
През 2023 г. изрични текстове в Закона за електронното управление забраниха на държавната администрация да иска от гражданите информация, която вече е налична в държавните регистри. Бяха въведени законови разпоредби, които направиха възможно удостоверения, фишове, актове и наказателни постановления да бъдат получавани електронно през Системата за сигурно електронно връчване.
)
НАП въвежда нови изисквания за отчетност на фирмите
За редица документи обаче тази възможност не се прилага. Различните ведомства и доставчици на обществени услуги се оправдават със специалните закони, в които се изисква предоставяне на удостоверения.
"Всяка година НАП и общините издават хиляди удостоверения за липса на задължения. С направените предложения се урежда задължението за служебно събиране на информация по реда на Закона за електронното управление. Голям процент от удостоверенията за липса на задължения се издават, за да послужат пред лица, осъществяващи публични функции и доставчици на обществени услуги: банки, частни съдебни изпълнители и др. Част от държавните органи също изискват такива удостоверения, в нарушение на принципите на Закона за електронното управление", посочват в мотивите вносителите.
"Нецелесъобразно е 256 общини да предоставят вътрешни електронни административни услуги поотделно", посочват вносителите.
Предлага се в ДОПК да се създаде и нова санкция за незаконосъобразно изискване на удостоверения.
"Компетентен орган, който осъществява публични функции или организация, предоставящи обществени услуги, които не изпълняват задължението си да изискват по служебен път информация за наличие или липса на задължения, да се наказват с глоба в размер от 1000 до 3000 лв. - за физическите лица, или с имуществена санкция в размер от 3000 до 10 000 лв. - за юридическите лица и едноличните търговци", пише в законопроекта.
Последвайте канала на