Забраната се въвежда за Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти на страната, съобщава т от Министерство на земеделието и храните.
През настоящата 2025 г. риболовът на карагьоз (Дунавска скумрия) се забранява от 1 до 31 май 2025 г., включително, в българския участък на река Дунав, на попчета (Gobiidae) - от 15 април до 15 май 2025 г., включително, във водите на Черно море.
Важно за лицата, извършващи любителски риболов, е, че са определени водоеми, в които любителският риболов е разрешен в периода на забраната.
С цел създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно-лятно размножаващите се риби и в съответствие със Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА), министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, съгласувано с министъра на околната среда и водите, ежегодно със заповед въвежда забрана за улов на риба и други водни организми през размножителния им период.
Забраната за риболов на калкан (Scophthalmus maximus) ще важи от 15 април до 15 юни 2025 г., включително. По отношение на калкана в този период се забраняват освен всякаква риболовна дейност и трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба, съгласно Регламент (ЕС) 2025/219 на Съвета от 30 януари 2025 година за определяне за 2025 г. на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Средиземно море и Черно море.
За всички останали пролетно-лятно размножаващи се риби забраните за риболов са в зависимост от надморската височина на водните обекти са – от 15 април до 31 май 2025 г. са за тези, които се намират на надморска височина до 500 м и от 1 май до 15 юни 2025 г., за обектите, които се намират на височина от 500 до 1 500 м. Също така със заповедта се удължава забраната за улов на бяла риба (Sander lucioperca), щука (Esox lucius) и распер (Aspius aspius) с мрежени риболовни уреди в българския участък на река Дунав до 31 май 2025 г., включително.
)