Еврото като валутен рай: Възможно ли е и как?

1342
Еврото като валутен рай: Възможно ли е и как?

Последните пазарни тенденции сочат все по-силно възприемане на еврото като сигурна валута, което означава възможност за привличане на капитали по време на финансова несигурност или паника, пише Profit.bg.

Макар и невинаги да е положителна, позицията на валута убежище има потенциал да засили ролята на еврото в световната икономика.

Въпреки това, тъй като щатският долар все още доминира в официалните валутни резерви с 58% спрямо 20% за еврото, въпросът е дали тази тенденция може да се запази и да се превърне в статукво, подчертава в анализ за Euronews Силвън Бройър от S&P Global Ratings.

Европа трябва да разшири вътрешната си икономика

От чисто валутна гледна точка се очаква еврото да поскъпне до справедливата си стойност от около 1,15 долара. Поддържането на това равнище ще зависи от способността на европейската икономика да ребалансира модела си на растеж към вътрешното търсене и да намали търговския си излишък, коментира анализаторът.

Европейската икономика е силно зависима от световната търговия - черта, дълбоко вкоренена в нейното ДНК като проект, вкоренен в принципите на Вашингтонския консенсус.

Ако пазарът на САЩ се затвори за внос, Европа ще бъде изправена пред засилена конкуренция от страна на Китай на вътрешния си пазар.

В сравнение с Европа Китай има конкурентни предимства по отношение на мащаба на производството, енергийните разходи, регулирането на бизнеса и технологиите. Рискът европейският пазар да бъде затрупан от китайски стоки, които не могат да навлязат на американския, е значителен, смята Бройър.

Лагард: ЕЦБ е готова да разгърне възможностите си за поддържане на финансовата стабилност

Лагард: ЕЦБ е готова да разгърне възможностите си за поддържане на финансовата стабилност

За да възстанови баланса, без да се отказва от идеята си за свободна търговия, Европа трябва значително да разшири вътрешната си икономика. Този процес е в ход, отчасти благодарение на пакета от мерки за стимулиране на икономиката на Германия, който се очаква да окаже значително въздействие върху други европейски икономики. Освен това увеличаването на разходите за отбрана може допълнително да засили растежа.

Според оценките на S&P Global Ratings комбинираният ефект от стимулите на Германия и по-високите разходи за отбрана може да добавят четвърт пункт към европейския БВП през 2026 г. и дори половин пункт през 2027 и 2028 г. В регион, в който дългосрочната тенденция на растеж се колебае около 1,2%, това не е за пренебрегване.

Тези постепенни промени са положителни, още повече че се осъществяват чрез рамка, основана на правила, което би могло да засили статута на еврото като убежище.

Въпреки това, разчитането единствено на фискални стимули може да е недостатъчно поради ограниченото фискално пространство, предоставено от европейските бюджетни правила, и малкият размер на бюджета на ЕС, който вероятно ще се запази.

За да ребалансира успешно икономиката като стимулира вътрешното търсене, без да натоварва публичния дълг, Европа трябва да използва силните си страни в областта на уменията и спестяванията. Това налага провеждането на всеобхватни реформи, като се започне с намаляване на вътрешните търговски бариери.

Четете повече ТУК.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1342

Водещи новини

Еврото като валутен рай: Възможно ли е и как? | Новини.бг