Судан заяви пред Международния съд на ООН, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) нарушават конвенцията за геноцида, като въоръжават и финансират бунтовническата паравоенна групировка "Сили за бърза подкрепа" (СБП), предаде АП, цитирана от БТА.
Судан поиска от Международния съд да издаде спешни заповеди, известни като временни мерки, включително да нареди на ОАЕ да направят всичко възможно, за да предотвратят убийствата и други престъпления в рамките на суданската гражданска война, която продължава вече две години.
"Геноцидът срещу етноса масалити се извършва от СБП, които са предимно араби от (западния регион) Дарфур и с подкрепата и съучастието на Обединените арабски емирства“, заяви изпълняващият длъжността министър на правосъдието на Судан Муауия Осман във встъпителните си думи пред съда в Хага.
"Всичко, което бе казано в съда, бе косвено и не отговаряше стандарта за доказателства. Не бяха представени никакви достоверни доказателства в подкрепа на твърденията им", заяви правителството на ОАЕ в изявление след приключване на изслушването на Судан.
)