,fit(1280:720))
От години в Дупница няма работеща денонощна аптека, а тези, които са с работно време до 22.00 часа, затварят много по-рано. Какви са вариантите пред хората, живеещи в града, да се снабдят с лекарства в късните часове на денонощието и има ли как проблемът да бъде решен?
Преди няколко дни малкият син на Татяна и Веселин вдига висока температура. Семейството не успява да купи лекарства, защото в осем вечерта всички аптеки в Дупница са затворени.
"В 20.00 часа, когато дойдохме да купим лекарства, беше затворена“, разказва Веселин.
"Търся от приятелка или от роднина нещо, ако имат да помогнат, докато отворят аптеките. Не е нормално, защото на всеки се налага. С малки деца е малко трудно“, коментира Татяна.
Денонощна аптека в града няма от години.
)
В 22 общини у нас няма работеща аптека
„Трябва да има, задължително. Защото на хората им прилошава, разболяват се по всяко време“, смята Ирина.
„Денонощната аптека дава възможност да се отреагира на време и на място да се вземат лекарства. Липсата на такава затруднява, естествено, денонощната аптека дори може да спаси живот“, категоричен е Кирил.
Затова при нужда хората разчитат основно на вендинг машините за лекарства.
"Винаги трябва да има денонощна аптека, ако има нужда. Аз съм лекар и знам за какво става въпрос. Така че пациенти, на които им е необходимо медикаменти, спешни за артериална хипертония, пациенти, които имат нужда от антибиотици и т.н. Не може само машина да дава лекарства“, заяви д-р Александър Спасов, кардиолог, пред БНТ.
А причината е все така тривиална – липсата на финансов стимул, който да накара фармацевтите да дават нощни дежурства.
„Говорил съм с фармацевти, още преди 3 години съм правил такава среща, опитвахме се общината, но за съжаление винаги става въпрос за пари и за дофинансиране. Аптеките трябва да назначат човек, който да работи през нощта… Тъй като няма продажби, те не могат да си заплатят този нощен труд и търсят някой да го заплати“, отбеляза Костадин Костадинов, председател на Общински съвет – Дупница – Дупница.
„Този проблем не е само при нас. Този проблем е навсякъде, в цялата страна. Във всички малки населени места няма аптеки, защото аптекарите не са мотивирани, за да го направят“, обобщи д-р Александър Спасов, кардиолог.
Проблем с липсата на денонощна аптека имаше и в Благоевград. Но той беше решен, след като разходите по нощните дежурства на фармацевтите пое общината. Попитахме дали същият пример може да последва и Община Дупница?
„Тогава съм сигурен, че ще се намерят аптеки, които да разкрият такава денонощна дейност. Проблемът е, че общинският бюджет и въобще общините сме орязани до такава степен, особено общини от ранга да Дупница, които не сме областни градове, че не можем да си позволим да съфинансираме и тази дейност. Надявам се, че народните представители и Министерството на здравеопазването, и най-вече Здравната каса, ако направят съответните разчети и с механизмите, които съществуват, те могат да реализират подобно нещо, така че аптеки да има и денонощни в град Дупница“, каза Костадин Костадинов, председател на Общински съвет – Дупница.
Вече четири месеца в общината няма и неотложен кабинет. Той беше затворен заради липсата на лекари, желаещи да дават дежурства. Така при необходимост хората пътуват до Благоевград.
Последвайте канала на