Ще излезе ли Русия като победител от търговските войни на Тръмп?

2818
Ще излезе ли Русия като победител от търговските войни на Тръмп?
© Gettyimages | Novini.bg

Доналд Тръмп отново разтърсва глобалната сцена. И отново чиниите се чупят навсякъде, освен в Русия.


Мда… освен в Русия.


Митата щели да направят Америка отново богата… ¯\_(ツ)_/¯


Но докато Съединените щати налагат мито след мито върху света, отстрани дебне един далеч по-тих и стратегически наблюдател: Владимир Путин.


А ако някой има причина да се усмихва, докато светът пренарежда веригите си на доставки и изгаря мостове, то това със сигурност е човекът в Кремъл.


Новата търговска политика на Тръмп е като коктейл „Молотов“, хвърлен върху глобалната икономика. Включва 34% мито срещу Китай, плюс 10% базово мито за всички държави, наслагвано върху 20% ставката от миналия месец. Наречете го Тръмпова математика: 34 + 20 + хаос = просперитет. Или поне така ни се казва.


Разбира се, Пекин не закъсня с отговора. Китай обяви ответни мита – до 15% върху американски земеделски стоки, като соя, свинско и птиче месо. Тяхното Министерство на търговията определи действията на Вашингтон като „едностранни“ и предупреди, че крехкото възстановяване на китайската икономика е под пряка заплаха. Дори беше използвана някаква съвременна поговорка: „В търговските войни няма победители“.


Така е – няма. Или има…? Ако например изобщо не участваш в нея… а стоиш отстрани и някак случайно твоят нов най-добър приятел (в Белия дом) „забрави“ да те включи в търговската война.

Тръмп някак си… „пропусна“ да наложи мита на Русия и Беларус.

А Русия от години прекроява икономиката си, за да се откъсне от западната зависимост. А сега, когато САЩ и Китай се сблъскват, Москва вижда възможност да запълни оставените празнини в световните вериги за доставки.


Да започнем с енергетиката. Напрежението между Китай и САЩ тласка Пекин към доставчици извън американската орбита. А кой е удобно на разположение с петрол, газ, въглища и „авторитарно братство“? Русия.


От 2022 г. насам Москва последователно увеличава износа си към Китай – често на преференциални цени.


След това идва селското стопанство. Ако американската соя и месо станат твърде скъпи в Китай, някой трябва да запълни този протеинов вакуум. Руски производители се намесват – все още не доминиращи, но добре позиционирани с план да се разширят.


Човек започва да се пита: това некомпетентност ли е… или стратегия от страна на Тръмп?


Стартирайки икономически кръстоносен поход срещу Китай, обиждайки НАТО, заплашвайки с мита върху европейски коли и подкопавайки западното единство, Америка на Тръмп постига това, за което десетилетия съветска пропаганда можеше само да мечтае: да разбие Запада отвътре. А кой печели най-много, когато Европа и Америка вече не говорят на един и същ икономически език?

Европейските лидери вече започнаха да предупреждават за страничните „ефекти“. Или иначе казано: за „страничните щети“.

Германските автомобилопроизводители се готвят за загуби в милиарди. Италия се страхува, че хранителният ѝ износ ще пресъхне. Испания, Франция и целият ЕС се опитват трескаво да координират отговор на протекционисткия ураган. А през цялото това време Русия си остава символичният държач на чадъра, предлагайки газови сделки и „алтернативни партньорства“.


Търговските войни – изглежда – вече не са така свързани с търговията… Едно трябва да е ясно: това не са просто икономически мерки. Това са идеологически битки, маскирани като „мита“.

Версията на Тръмп за „Америка на първо място“ е всъщност „Светът на последно място“. Не става дума за конкуренция. Става дума за сплашване. А в един многополюсен свят това ще работи, само ако си единствената свръхсила. Само дето Оранжевия май не осъзнава, че не е. А Китай не се огъва и не отстъпва.


Напротив – колкото повече притискаш дракона, толкова по-вероятно е той да потърси други изходи – през Азия, Африка, Южна Америка и да… през Москва.


Та, на кого прави услуга Тръмп? На „обикновения американец“ ли? Който ще плаща като поп новите високи цени, набъбнали от митата. На него ли прави услуга?


Когато Америка налага мита, не страда само Китай. Страдат глобалните доставчици, икономиките надолу по веригата, дори американските вносители и потребители. Инфлацията се покачва. Достъпът до ресурси се стеснява. А в тази бъркотия Русия процъфтява.


Защо? Защото тя вече не играе по старите икономически правила. Русия не разчита на отворени пазари. Тя оцелява чрез двустранни сделки, черен пазар, енергийна зависимост, валутни замени и автократични съюзи.


ВСЯКА дестабилизирана търговска връзка е потенциална спасителна линия за Москва.


Санкциите тласнаха Русия в икономическата сянка. Само дето търговската война на Тръмп сега осветява тези сенки… и направо изгражда нови коридори през тях.


И това го направи „патриотът“ Тръмп с „патриотичните“ си намерения и „патриотичните“ му съучастници.

Какво да кажем за американските фермери, работници и малките бизнеси; тоест, за предполагаемите „печеливши“ от този спектакъл (поне както им беше представено)?

Те остават да висят между ответни мита и растящи разходи. Много от същите фермери, които подкрепяха Тръмп, сега откриват, че соята им не се приема в Китай, тракторите им са недостъпни, а чуждестранните купувачи изчезват.


Междувременно Русия продава повече петрол, Китай задълбочава търговията извън долара, а Европа се отдалечава от Вашингтон.


Последната голяма ирония? Агресивният национализъм на Тръмп може да се окаже неговата най-голяма победа. Но не за Америка, а за Русия.


Той твърдеше, че щял да бъде „твърд“ спрямо Путин. Но историята може да запомни неговите търговски войни като един от най-големите подаръци, някога поднесени на Кремъл. Опакован в червено, бяло и синьо, с картичка с надпис „митò“ отгоре.

______________________

Този коментар изразява личното мнение на автора
и може да не съвпада с позициите на редакцията на Novini.bg.

Последвайте канала на

Александър Томов
2818

Водещи новини

Ще излезе ли Русия като победител от търговските войни на Тръмп? | Новини.бг