Novini.bg

Росен Желязков след приемането на първия български F-16: Това е само първата птичка от ятото

4316

Всички знаете поговорката, че една птичка пролет не прави. Това обаче е първата птичка от ятото, което до края на годината ще наброява осем от тези прекрасни самолети. Това заяви премиерът на България Росен Желязков след получаването на първия изтребител F-16 за нуждите на Военновъздушните ни сили.

Той уточни, че инструкторът на летателната машина – майор Джейсън „Жокера“ Ройко ще остане у нас две години, за да помага на българските пилоти да усвоят изцяло управлението на самолета.

Този самолет не е просто поредният самолет – 35 години България нямаше новопридобит боен самолет и ние в момента получаваме първия от най-модерните самолети на бойната авиация, допълни министър-председателят.

Желязков отбеляза, че това е „символ и олицетворение на стратегическото ни партньорство със Съединените щати“.

„Партньорство, което започна по време на правителството на премиера Борисов и по време на първия мандат на президента Тръмп, което продължава и днес с придобиването на способностите на бойните машини за пехотата „Страйкър“, с противотанковите ракети „Джавелин“, с партньорство, което дава възможност за нова перспектива пред Българската армия“, декларира още премиерът.

Момент за историята: Първият български F-16 кацна на „Граф Игнатиево“

Момент за историята: Първият български F-16 кацна на „Граф Игнатиево“

Росен Желязков подчерта, че този самолет дава на Българските военновъздушни сили възможност за усвояването на нови способности, за нова генерация летци, инженери и техници.

„Дава възможност за обучение на тренажори, на симулатори, на нова електроника, която за момента няма аналог. Пожелавам ви здраве, удоволствие от професията и отдаденост в служба на Родината“, завърши словото си българският премиер от авиобаза „Граф Игнатиево“.

На свой ред министърът на отбраната Атанас Запрянов сподели, че започва „нова ера“ във военно-въздушните ни способности.

Пожелавам успех в полетите. Очакваме до края на годината останалите осем самолета и девет пилоти, готови да летят, посочи военният министър.

Началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов пожела на целия личен състав на авиобазата бързо усвояване на самолета и успех в експлоатацията.

Последвайте канала на

Владимир Василев
4316

Свързани новини

Росен Желязков след приемането на първия български F-16: Това е само първата птичка от ятото | Новини.бг