&fit(1280:720))
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов утре - събота, 29 март, има рожден ден и юбилейна годишнина. Той е роден през 1965 г. в Русе. Завършил е Софийския университет “Св. Климент Охридски” със специалност история. Доктор е по право с дисертация на тема “Външнополитическата дейност на ВМОРО (1893 - 1918 г.)”. Женен е, с едно дете. Беше депутат в 38-мото, 40-то, 43-то и 44 НС, както и вицепремиер и министър на отбраната от 4 май 2017 до 12 май 2021 г. Красимир Каракачанов бе 25 години председател на ВМРО, а от 2022 г. е почетен председател. Честитим му неговия личен празник утре!
- Г-н Каракачанов, можем ли да се отбраняваме, предпазливи ли сме в сложната международна обстановка на бушуващи войни и конфликти? Спокойни ли да са сънародниците ни?
- За съжаление от години на година проблемите пред сигурността на България се увеличават. През последните 20 години светът става по-несигурен и непредвидим. През 2003 г. беше войната в Ирак, след това се заточиха Арабските пролетни революции в Сирия, Египет, Либия, Афганистан… Това доведе милиони мигранти в Европа, в т.ч. и в България. Последните години започна войната в Украйна, в Близкия Изток, обостриха се проблемите между Сърбия и Косово, в република Сръбска в Босна. Несигурността около нас се увеличава. Понятието „сигурност” е много динамично, обстановката се променя буквално с дни и часове. Последните 3-4 години политиците у нас действат крайно неадекватно по отношение на това да гарантират нашата сигурност чрез институции като армията например.
- Прокси войната между САЩ и Русия на територията на Украйна, е най-плашеща хората. Има ли надежда за мирно споразумение?
- Още в началото на този военен конфликт аз коментирах точно това, че тази война е прокси и е между САЩ и Русия на територията на Украйна. Тогава т.нар. „умни и красиви” по собствените им определения, скочиха срещу мен. Да, ама сега официалните американски власти признаха, че става въпрос за прокси война, започната от предходната управленска администрация на САЩ.
Страшно е за нас, защото бойните действия се водят буквално на около 150 км от нашите териториални води. Това е един сериозен цивилизационен сблъсък. Българите в голямата си част изпитват емпатия и емоционална привързаност към Русия, докато политическият елит тук и брюкселските „началници” са русофобски настроени.
Този конфликт застрашава не само националната ни сигурност, но и разделя българското общество. Политиците вместо да се стремят да обединяват народа ни, допускат външни интереси да ни настройват едни срещу други, наливат още и още масло в огъня и това е огромен проблем.
България не е виновна за този конфликт, не може да го реши в полза на едната или другата страна. Следователно няма нужда по глупав, непрагматичен, неполезен начин да взема едната страна, а да се държи враждебно с другата. Т.е. да се демонстрират пристрастия към Украйна, които пак подчертавам, са на малцинството в обществото ни, а да се държат враждебно към Русия. Дали искат или не, факт е, че имаме много общи неща като православието например, а азбуката е отишла в Русия от България.
- Може ли да кажем, че ЕС към момента се държи като подстрекател на военните действия в този конфликт?
- ЕС буквално допреди няколко месеца се управляваше от САЩ. Днес много от страните в съюза буквално са образ и подобие на американската дълбока държава. Политиците там представляват финансово спекулативна олигархия, а не собствените си народи. Те буквално изпълняваха всичко, което им разпореждаше предишния президент на САЩ Байдън. Сегашният Доналд Тръмп явно смята, че щатите нямат интерес от конфликт с Русия и иска да прекрати тази война. Байдън и ултра либералите загубиха политическата битка в САЩ, но техните проксита в Европа продължават да се борят срещу Тръмп.
- Възможна ли е европейска армия, или това е ялова административна химера?
- Европейската отбрана е дълъг процес, не може да стане за 3 или 5 , дори за 10 години. Създаването й ще погълне много средства. Мисля, че интересите на отделните страни в съюза са много различни. Също така смятам, че властите на големите държави на Стария континент нямат желание да създават европейска отбрана, защото те всъщност правят коалиция срещу Тръмп и срещу Русия. Затова говорят за продължаване на войната, за налагане на мир чрез сила, което простете, но звучи доста налудно. Това няма как да стане по простата причина, че
вече 3 години всички европейски държави подкрепят повече от активно Украйна, но въпреки това тя губи войната. САЩ се отдръпнаха, а ЕС със собствени сили няма да може да изведе Украйна до победа, напротив. Ще загуби още човешки животи, ще й бъдат отнети още територии и ще има още разрушения.
- Защо тогава не се върви на преговори, а се подстрекава още и още война от страна на съюзническите държави? Толкова ли са глупави европейските елити, че не съзнават какво правят?
- Не са глупави, напротив. Те си дават ясна сметка, че ще ги последва съдбата на бившия американски президент Байдън. Само чрез военна психоза и създаване на страх у европейското население, че едва ли не утре Русия ще нападне Европа, те могат все още да се закрепят във властта. Ако войната спре и европейците видят, че руската страна не ги напада, то живеещите в страните на Стария континент ще си зададат някои прости въпроси като „кое налагаше да търпим финансови несгоди, да си унищожим икономиката и да живеем по-зле и др.”. Тогава целия този настоящ елит ще бъде изхвърлен така, както се случи с Байдън. Такива са интересите на сегашните управници.
- Да се върнем при проблемите на Балканите – земите на „кръв и мед”, оприличавани още като „Буре с барут”. Сякаш бе запален фитила с протестите срещу корупция в Турция, Сърбия, Румъния, Македония и др.Това не е ли опасно, предвид факта, че назад в историята има и световна война, тръгнала от тук?
- Балканите винаги са били регион, в който великите сили са оставяли много неразрешени проблеми, за да могат впоследствие да се набъркват и да налагат собствените си интереси. Така е още от разпадането на Османската империя насам. Притеснително е всичко, което се случва в изброените от вас държави, но и в Босна, Херцеговина и др. Сигурно всичко това ще има своето отражение и в България. Конфликтите са заради корупцията, която вирее в пълна сила в нашия регион, но и заради нерешени с години етнически проблеми.
Затова е много важно властта у нас да не показва слабост и да не допуска външни влияния във вътрешната ни политика и сигурността на българските граждани.
- Има възраждане на националистическите, патриотичните партии в света, и у нас също. Къде е ВМРО в този спектър?
- ВМРО беше първата политическа партия след промените, която заговори за отстояване на националния интерес на България. Направихме национална доктрина, но както знаете срещу патриотизма се обявиха и години наред се борят с нас всички онези партии, които се командват от чужбина, от чужди интереси. Ние продължаваме да поставяме интересите на своя народ и на своята държава над всичко останало. Останалите обществени организации на полето на политиката всячески се стремят да разделят народа ни с „червени и пембени” линии. Важно е българското да се поставя над всичко. Не мисля, че със злоба и злост срещу този и онзи може да се обединява народът.
Патриотизмът трябва да обединява.
Патриотите по това се познават и като е казал Христос „по делата им ще ги познаете”. Може някои да излъжат веднъж, два пъти народа, но не може да излъжат 102 пъти.
- Има ли повод за надежда и оптимизъм, които можете да споделите с обезверените ни сънародници от политиката и нейните инструменти и институции?
- Българите сме търпеливи хора, ние не обичаме резките движения и това е доказано в нашата 1400-годишна история. Народът ни е мъдър, няма по-стар народ като история и традиции от нас в Европа. Българинът се отчайва, но не е глупав, не губи ориентация. Предпочита някой друг да му решава проблемите и до ден днешен се явяват разни спасители в политиката ни.
Мисля, че в момента сме в сюжета от приказката за неволята – двамата братя гледат счупената си кола, чешат се по главата и чакат неволята да им оправи каруцата. Въпрос на време е да проумеем всички, че няма кой да ни свърши работата, че трябва да запретнем ръкави и сами да си ремонтираме счупената каруца на държавността и държавата ни. Оптимист съм, че това ще се стане и тук – случва се в света и нашите хора вече се замислят за неизбежността на процесите, които тръгнаха.
Последвайте канала на