)
Със 157 гласа "за" и нито един "против" депутатите приеха на първо четене промените в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Само 14 народни представители от МЕЧ и "Величие" се въздържаха.
Законопроектът е част от националния План за възстановяване и устойчивост и предвижда изграждане в кратки срокове на електронни и съобщителни мрежи с голям капацитет и 5G свързаност с фокус към по-слабо населени и отдалечени селски райони, за да се разшири географското покритие на държавната оптична мрежа, обясни вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов: "Това изграждане на цифрова инфраструктура е уникално и без аналог. В рамките на този проект ще се изградят приблизително 7000 км нова оптика и ще се свържат над 700 нови базови станции излъчващи 5G".
В законопроекта е заложено да отпадне изискването за одобрен подробен устройствен план при изграждане на физическата инфраструктура в горски масиви, посочи министър Караджов: "На тези съоръжения горе на върха или в труднодостъпни райони се налага да се изградят малки фотоволтаични системи, малък вентилатор, който да генерира ток и да зарежда батериите на тези съоръжения, защото смисъла на тези съоръжения е дори, когато има бедствие, или времето е лошо, голям снеговалеж, дори и на батерии, да имаме връзка с нашите сънародници в тези населени места. Затова е неоправдано са се минава през нови Подробни устройствени планове".
Крайният срок за провеждане на търга за изграждане на новите мрежи изтича на 11 април, отбелязва БНР.
Последвайте канала на