)
Хората в Турция са хора, които са притиснати до крайност. Нямат какво повече да рискуват. Всичко или нищо - това е положението, няма среден вариант. Това е живот, който е несъвместим с техните принципи. Те са готови да поставят всичко на карта. Притиснати са в ъгъла и нямат друг полезен ход. Така коментира протестните действия в Турция психиатърът д-р Владимир Сотиров.
И обясни защо в България не наблюдаваме подобно единство по важните теми за народа ни.
“Имаме дефицит на лидерство, което да е толкова силно харизматично, че да може да обедини около себе си големи маси от хора. Свикваме със злото и злоупотребите. Поемаме по малки дози корупция, безчестие, завист, озлобление. Когато това се прояви в огромни количества, ние вече сме хронично интоксикирани и поради тази причина сме толерантни към злото около нас”, посочи д-р Сотиров.
На въпрос къде е границата между това да вярваме на институциите и да се подготвяме за нещо по-неприятно по линия на възможни действия на Владимир Путин, психиатърът отговори по следния начин: "Инфантилно е да пренебрегваш доказателствата и фактите от реалността, които ти подсказват, че трябва да превключиш в друг режим на функциониране".
Д-р Сотиров подчерта, че основното искане е да се подобрят условията за работа и лечение в психиатриите и че въпросът не опира само до заплащането.
“От години наблюдаваме престъплението на морала: уронване на човешкото достойнство. През унизително отношение, което започва още с начина, по който те посрещат на вратата. Прегорял персонал няма как да инвестира време и усилия в терапевтични отношения с пациентите. Приемат се като бреме. Българските психиатри нараняват до голяма степен”, посочи той.
По думите му държавата, в лицето на управляващите, от години извършва престъпление срещу психиатричните пациенти, което практически погазва текстове от Конституцията.
Последвайте канала на