,fit(1280:720))
Няма да се впускам във всички процедурни дебри в парламента, но това бе една напълно излишна криза точно в този момент, но и не приемам да се търси отстояване на позиции със заплахи. Така президентът Румен Радев коментира казуса с решението на председателя на НС Наталия Киселова да разпусне ПГ на МЕЧ.
„Стабилността на правителството зависи от архитектите на мнозинството. Това са Борисов и Пеевски. Зависи от диалога между тях, от разбирателството между двамата, защото те са кадровиците на правителството, те са и хората, които решават накъде то да върви. В една парламентарна република вотът на недоверие е легитимно средство на всяка една опозиция, но и нейна отговорност да си намерят мнозинството за този вот", каза още той.
Той коментира и смъртта на българина Марин Маринов в Газа: „Правителството трябва да си дава сметка, че обществото очаква от него да покаже, че проявява загриженост за всеки български гражданин, независимо къде се намира по света, че има ясно осъзнаване на националните интереси във външната ни политика и се ръководи от тях, и че отстоява нашето национално достойнство. Очаквам от правителството да има проактивна позиция и да изисква такава информация. Не може първата позиция на правителството да е на база информации от само едната страна, която е част от този конфликт. От всички международни институции, които имат отношение към случващото се в Газа, трябва да се иска информация, а също трябва да се изиска информация и от нашите служби и от партньорите ни. Трябва да имаме ясна позиция по този случай.“
Относно разследването на българския европрокурор Теодора Георгиева, държавният глава подчерта: „Аз не съм тук в КС заради полагането на клетва на един конституционен съдия, а съм тук заради върховенството на правото и ключовата за него институция. КС не си затвори очите за изборните безобразия по време на последните парламентарни избори. Що се отнася до избора на депутатите за конкретен съдия в КС, те трябва да си дават сметка, че техният избор продължава да поражда обществени реакции и въпроси.“
)
Европейската прокуратура започва разследване срещу българския европрокурор
„Какво стана с Пепи Еврото и неговата мрежа за паралелно правосъдие? Какво стана с Мартин Божанов – Нотариуса и търговията с правосъдие? Дали е нямало и други представители на съдебната власт, които са минали през дивана на Пепи Еврото, които са записани и сега заемат отговорни позиции в съдебната власт? Според Вас, ако има такава хипотеза, а тя е изключително вероятна, кой раздава правосъдие? Дали тези представители на съдебната власт, или този, който държи тези записи? Трябва да търсим истината. Докато институциите не си отворят очите и нямаме българско разследване на тези случаи, няма да има доверие от нашето общество в правосъдната ни система, няма да има доверие от нашите европейски партньори и страната не може да се развива по демократичен начин. Тя ще продължава да бъде в плен на определени зависимости“, категоричен е Радев.
Последвайте канала на