Парламентът избра Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет

16957
© Булфото

Народното събрание се събира на редовно заседание. Регистрираха се 162 депутати.

Очаква се днес да стане ясно кога вотът на недоверие към правителството, внесен от "Възраждане", ще бъде разгледан в пленарна зала. Това може да се случи не по-рано от три и не по-късно от седем дни след внасянето на подписите, т.е. до другата сряда, 2 април. Гласуването на вота е 24 часа след дебатите.

Вносителите от "Възраждане" казаха, че са наясно, че вотът няма да мине, но това няма да ги спре да посочват проблемите пред управлението. Бойко Борисов каза, че това, което се случва, е спиране на България по пътя към еврозоната.

ПП-ДБ са на мнение, че до момента на излизане на доклада за еврозоната властта трябва да бъде стабилна, но Кирил Петков заяви, че до тази дата те ще изсветляват всички нередности като назначенията в регулаторите. "Демократична България" са готов сами да инициират вот на недоверие - поставили са ултиматум към властта да приеме всички закони по ПВУ.

"ДПС - Ново начало" също не смятат, че вотът, внесен от "Възраждане", ще мине.

"Възраждане" внесе вот на недоверие с подписите на МЕЧ и "Величие"

Депутатите разместиха и дневния си ред. По предложение на "Възраждане" парламентът удължи днешното си пленарно заседание до изчерпване на всички точки, включени за четвъртък.

Депутатите приеха проект за решение за зам.-председатели на Народното събрание. Лидерът на МЕЧ Радостин Василев отново е зам.-председател на НС. Това стана с гласовете на 152 депутати. "Против" бяха 42, а въздържали се нямаше. "За" гласуваха от ПГ на ГЕРБ, ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС-ДПС, ИТН, МЕЧ, "Величие". "Против" гласуваха депутатите от "ДПС - Ново начало" и БСП.

След това депутатите гласуваха Юлиана Матеева също да бъде зам.-председател. Тя е от ПГ на "Величие".

Ръководителят на молдовския автономен район Гагаузия Евгения Гуцул беше задържана от молдовските власти, посочиха в декларация от парламентарната трибуна от "Възраждане".

Близо половината от жителите на Гагаузия вече са може би с българско гражданство, аргументира се Костадин Костадинов защо повдига въпроса. Но българската държава, по думите му, не реагира. Това не е за първи път, друг висш политик на Гагаузия, който е с българско гражданско – Виктор Петров, вече втора година е със санкции да не влиза на територията на Европейския съюз (ЕС), продължи Костадинов. Т.е той не може да влиза и на територията на България, защото България, като част от ЕС, му е забранила да стъпва на територията ѝ, се посочва още в декларацията на "Възраждане".

България трябва веднага да излезе с подкрепа на ръководителя на Гагаузия Евгения Гуцул и в подкрепа на гагаузката автономия, където, по думите на Костадин Костадинов, през последната година се забелязвало орязване правата на нашите сънародници. Ще поискаме от Министерството на външните работи (МВнР) още днес да предприеме действия за изясняване на ситуацията, макар да знаем, че такива действия няма да има, коментира лидерът на "Възраждане“.

Той допълни, че от партията му ще се обърнат и към Европейската комисия за становище, защото нарушаването на правата на малцинствата в ЕС се превръща в практика.

Цирковете в Народното събрание започнаха от рано сутринта. Причината е изказване на Цончо Ганев от "Възраждане", което сякаш взриви крехкото обединение около внесения вот на недоверие в парламента. Ивелин Михайлов от "Величие" се качи на трибуната и скочи остро на патриота.

"Учуден съм от изказването на некомпетентни хора в Народното събрание. Заблуждават целия български народ. Те са нискоинтелигентни и не разбират от икономика", категоричен е той.

"Как може да искат да има контрол върху дружество, което не е котирано върху българската фондова борса. Вие не познавате закона", смята лидерът. "Когато говорите за пирамида, вижте обяснението за нея Имате много прост метод, с който може да изчислите нещо", каза Михайлов.

Ганев подвикваше от място през това време и си спечели забележка от зам.-председателя на парламента.

"Стойчо Ганев или Ганчо Стойчев както бяхте, дръжте се възпитано. Пратете хора, които да направят оценка на активите на дадено дружество, вижте вкарани материали и средства и тогава ще видите дали е пирамида или не", заяви Михайлов.

"Съжалявам, че вие не сте основния проблем на България но го подкрепяте с вашите глупави изказвания", отсече Михайлов от трибуната. "Ама, господин Михайлов, моля да се съсредоточите по въпроса на диалога", направи забележка зам.-председателката на НС, опитвайки се да върне разговора към дебат относно избора на председател на Комисията по финансов надзор.

"Съсредоточавам се, че тези хора са некомпетентни и заблуждават българския народ", завърши той.

Парламентът обсъжда избора на председател и четирима членове на Фискалния съвет. Номинирани са Атанас Атанасов, Богомил Манов, Десислава Калчева, Любомир Дацов, Ердоан Ахмедов и Симеон Дянков, който е и кандидат за председател на съвета.

Според приетите процедурни правила гласуването е явно чрез компютъризираната система на парламента.

При изслушването си пред бюджетната комисия Дянков, предложен от ГЕРБ-СДС, посочи четири основни приоритета пред структурата, за които ще работи, ако бъде избран за неин ръководител, сред които е отстояването на строга финансова дисциплина.

Любомир Дацов е предложен също от ГЕРБ-СДС за член на структурата, както и Десислава Калчева.Ердоан Ахмедов е кандидатура на парламентарната група "Демокрация, права и свободи“-ДПС.Богомил Манов – от "БСП-Обединена левица".Атанас Атанасов е посочен от "Има такъв народ“.

Парламентът избра Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

За кандидатурата му 118 народни представители гласуваха "за", 17 бяха "против", въздържаха се 12 депутати. През 1995 г. Симеон Дянков става магистър по икономика от Университета на Мичиган, където през 1997 г. му е присъдена и степента „доктор по икономика“, се посочва в доклада от изслушването на кандидатите за Фискалния съвет на бюджетната комисия.

Дянков има 30-годишен опит в областта на публичните финанси. Кариерата му е свързана предимно с изучаване и практикуване на публични финанси, като е работил 18 години в Световната банка, след което следват няколко години в мозъчни тръстове за публични финанси като Peterson Institute for International Economics и университети като Harvard и London School of Economics. За настоящата позиция особено важен е опитът му, придобит като министър на финансите на България между 2009 и 2013 г., и като председател на борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
16957

Свързани новини

Водещи новини

Парламентът избра Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет | Новини.бг