НАП започва проверки на майсторите, извършващи домашни ремонти

5042
НАП започва проверки на майсторите, извършващи домашни ремонти
© Pixabay

Националната агенция за приходите (НАП) наблюдава хиляди майстори, извършващи домашни ремонти, дали отчитат коректно приходите си. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома майсторите не предоставят финансов документ при получено заплащане за труда си.

В общия случай те са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др.Немалка част от този бранш не декларират доходите си в пълен размер или пропускат да подадат годишна данъчна декларация.

В закона са предвидени санкции за: неиздаване на платежен документ,  недеклариране на пълния размер на получения доход и/или за неподаване на данъчна декларация. Освен това тези лица подлежат на контролни действия от страна на НАП. 

Според анализаторите на риска, често причина за заобикаляне на нормативните изисквания е тяхното незнание или неразбиране.

По тази причина  в разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на майсторите, които извършват ремонти, че е необходимо да декларират доходите си от тази дейност.

В случай че извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица те трябва да отразят доходите си в Приложение № 3 – „Доходи от друга стопанска дейност“ в годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ).

Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април 2025 г. Когато лицата действат като търговци, облагането е с данък върху годишната данъчна основа за доход от дейност като едноличен търговец и доходите се декларират в Приложение №2 „Доходи от стопанска дейност като ЕТ“ на годишната данъчна декларация. Те трябва да внесат дължимите данъци до 30 юни 2025 г. Дейността на домашните майстори, извършващи ремонт на електро- и водопроводни инсталации, се облага с патентен данък. Доходите им не се облагат по ЗДДФЛ, но въпреки това се декларират в Приложение № 7 на декларацията. Тези майстори подават данъчни декларации по образец до 31 януари на текущата година в общината, на чиято територията се намира обектът им.В брошурата Данъци и осигуряване на домашните майстори“ от НАП дават насоки как представителите на тази професия да декларират и платят данъците си и да се осигуряват. Повече за отчитането на приходите от извършване на ремонти може да се види и в подкаста на приходната агенция, публикуван в YouTube и Фейсбук страницата на НАП. Физическите лица, които са правили ремонт в дома си и са взели документ от майстора за направените през 2024 г. плащания за труда му в общ размер до 2000 лв., и тази година могат да се възползват от данъчно облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище. Те могат да си възстановят до 200 лв. като подадат годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с попълнено Приложение № 10 към нея до 30 април 2025 г. Условията, на които трябва да отговарят гражданите, за да се възползват от данъчното облекчение, са: жилището да е собствено или в съсобственост; да се намира в България; ремонтът да е извършен от физическо лице или фирма, регистрирани у нас или в ЕС, с които ползвателят на облекчението не е свързан; да има документи за платения труд и извършеното плащане; жилището да не е включено в предприятието на собственика, ако той извършва стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, както и да няма задължения, подлежащи на принудително изпълнение, към датата на подаване на декларацията.

НАП погна чейндж бюрата

НАП погна чейндж бюрата

Последвайте канала на

Десислава Станева
5042

Свързани новини

НАП започва проверки на майсторите, извършващи домашни ремонти | Новини.бг